"Hususi bir yere bakmayan ve İmân hakikatler gibi umum kâinata bakan nefiyler, inkârlar -zâtında muhâl olmamak şartıyla- ispat edilmez." Burada geçen "zatında muhal olmamak" ibaresini nasıl anlamalıyız, zatında muhaliyet nasıl olur?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Konuyu bir örnek ile açıklayalım. Birisi dünyada bir şeyin yokluğunu yani nefyini iddia etmek üzere şöyle diyor: " Dünyada sadece taş yiyerek yaşayan bir adam mevcut değildir."

Yukarıdaki iddianın ispatı kolaydır, zira böyle bir şey zatında muhaldır. Dolayısı ile böyle bir şey dünyada olamaz. İspat etmek için de bütün dünyayı aramaya gerek yoktur.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

abdülkerim22909
Cenneti inkar eden bütün zamanları görmesi gerekir ki böyle bir şey yoktur diyebilsin. Ama Allahın şeriki yok, hiç bir zamanda, ne mazide ne müstakbelde. Buna karşı sen bütün zamanları gördün mü ki böyle genel bir hüküm verebiliyorsun şeklindeki suale; gezmeye ve görmeye gerek yok, çünkü bu zatında muhaldir, bu zamanda olmadığı gibi hiçbir zamanda da olamaz denilir.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Eneskanaat
Bu hususa şöyle bir misal vereceğim: "Ay'da insan yaşar." diye bir iddia zatında muhaldir. Çünkü, Ay'da insanın yaşaması için oksijen bulunmaz. Ancak, "Falanca kuş türü dünyada vardır." diye bir iddianın inkarı için bütün dünyayı geçmiş, gelecek ve şimdiki zamanlarda gezmek gerekir. Bunu başarabilmek ise imkansıza yakındır.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...