"İki cihanın rahat ve selâmetini iki harf tefsir eder, kazandırır:.." cümlesini izah eder misiniz, "iki harf"ten maksat nedir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"İki cihanın rahat ve selâmetini iki harf tefsir eder, kazandırır: dostlarına karşı mürüvvetkârâne muaşeret ve düşmanlarına sulhkârâne muamele etmektir."(1)

Bu iki harften birisi, Dostlarına karşı mürüvvetkârâne muaşeret.” Yani dostlarına karşı mürüvvetli davranmaktır. Mürüvvet, kelime olarak insaniyet, insanlığa uygun olan şeyi yapmak, güzel ve iyi şeyleri alıp, kötü şeyleri ve hâlleri bırakmak, mertlik, yiğitlik gibi manalara geliyor.

İkinci harf ise, Düşmanlarına sulhkârâne muamele etmektir.” Yani düşmanlarına karşı barış içinde olmaktır. Husumet ve kinciliği bırakıp, düşman da olsa insanlarla barış içinde yaşamak gerekir.

Özetle, iki cihanda da mutlu olmanın yolu; dost ve kardeşlerine mürüvvetli ve vefalı olmak ve insanlar ile sürekli barışık yaşamaktır. Üstad Hazretleri yukarıdaki beyti bu şekilde tefsir ediyor. İki harften maksat bu iki prensiptir.

(1) bk. Mektubat, Yirmi İkinci Mektup.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Ömernur4040

Neden iki cihan kelimesi kullanılmış ahirette zaten düşman yok dünya yerine iki cihanın kelimesinin kullanmasının hikmeti nedir ?

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Ahiret sadece cennetten ibaret değildir cehennem, kabir ve sırat gibi süreçlerde bulunuyor. İnsan bu dünya hayatında mürüvvet üzerine yaşarsa iki cihanda da rahat eder demektir. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...