İllet-i tamme için gerekli şartlar nelerdir ve tezahürü nasıl olur?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İllet-i Tamme: Bir fiil veya olayın meydana gelebilmesi için gerekli bütün şartlar demektir. Mesela; görme fiilinin meydana gelebilmesi için, göz, ışık ve gözün açık olması lazımdır. Bunlar olduktan sonra her halükarda görme fiili gerçekleşecektir. Zira illet-i tamme görmeyi zorunlu kılmıştır.

Ancak irâdemize bağlı olan fiillerde, illet-i tamme dediğimiz bütün sebeplerin hazır olması, fiilin gerçekleşmesini -görme olayında olduğu- gibi mecbur kılmaz. Zirâ, irâde istediği zaman, dur diyebilir.

Yine bir misal vermek gerekirse; kahvehâne, masa, kumar malzemeleri, oyuncular ve uygun bir havanın olduğunu düşünelim. Oyuncular masanın başına oturmuş oldukları bir zamanda, görünürde hiç bir neden yok iken, içlerinden biri, Kur'an'ın "Kumar haramdır." uyarısını hatırlayıp masadan kalkması mümkündür. İllet-i tamme diyebileceğimiz bütün sebeplerin varlığı ve bir araya toplanması kişiyi kumar oynama mecburiyetinde bırakmaz. Zirâ, insanın irâdesi, nihâi karar mercîidir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

Teoman Keskin
İLET-İ TAMME TARİFİNİ; MALULÜN TEŞKİLİ İÇİN SEBEPLERİN İCTİMAI + MÜSEBBİB-ÜL ESBAB VE MÜESSİR-İ HAKİKİ OLAN CENAB-I HAKKIN İRADESİNİN TAALLUKU VE KUDRET-İ RABBANİYENİN TECELLİSİ olarak biliyorum ?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...