"İmam-ı Ali (r.a.) yalnız İslâm Deccalından bahseder." Neden normal deccaldan haber vermemiştir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Âhir zamanın en büyük fitnesi süfyan ve deccalın zuhur etmesidir.

Süfyan komitesi İslam memleketinde çıkacak olan dehşetli bir dinsizlik hareketidir. Süfyan ise bu hareketin ve komitenin başındaki adamdır. Bu adam ve hareketi İslam âleminde ciddi tahribatlar yapacak; Müslümanları dinsiz yapmak ve ahlaksızlığa alıştırmak için bütün vasıtaları kullanacaktır.

Deccal ise dünyayı ifsad edecek dehşetli bir şahıstır. Deccal daha çok, hükmü kalkmış, tahrif edilmiş semavî dinleri ortadan kaldıran bir müfsittir. Bu nokta-i nazardan deccalın bu ifsadı, süfyanın ifsadı kadar Allah’ın gazabını tahrik etmiyor ve gayretine dokunmuyor. Çünkü Süfyan hak olan İslam ile mücadele edip onu ifsad etmeye çalışıyor ki, bu ifsad Deccalın ifsadından daha feci ve daha dehşetlidir.

Hz. Ali (ra) Efendimizin hususan ona işaret etmesi, bu ağır tahribat ve dehşetli ifsada işaret etmek içindir, denilebilir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Mehdinintalebesi

Malûmdur ki: A'lâ bir şey bozulsa, edna bir şeyin bozulmasından daha ziyade bozuk olur. Meselâ: Nasılki süt ve yoğurt bozulsalar, yine yenilebilir. Yağ bozulsa, yenilmez, bazan zehir gibi olur
Risale-i Nur - Lem'alar/82

Münafık kâfirden eşeddir. 
Risale-i Nur - Tarihçe-i Hayat/279

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
isahalim

İslam deccalinin ifsadı daha ağır ve feci ise, neden ona değil de diğerine Büyük (Deccal) deniliyor o zaman? 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Burada ki büyüklük keyfiyet açısından değil kemiyet açısından geliyor. Yani büyük deccalin büyüklüğü dünyaya hitap etmesi açısından küçük deccalin küçüklüğü ise belli bir coğrafya ile sınırlı olmasındandır. Keyfiyet açısından ise durum tersinedir. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...