İnsana ait cihazât, alât ve letâifin haşirde ondan şikâyetçi olup aleyhinde şehadet etmeleri veya memnun olup lehte şehadet etmeleri ne demektir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsanın bütün organlarının, duygularının, latifelerinin kendilerine mahsus tesbihleri vardır. Her şeyin, Allah’ı hamd ile tesbih ettiklerini bildiren âyet-i kerîmenin bu haberine, organlarımız ve latifelerimiz de dâhildir.

Onlar Allah’ı tesbih ederken onları kullanan insan, günah ve isyan yolunu tutmuşsa, o tesbih eden mahlûkları günahına yardımcı yapmış gibi olur ve bu hâl âhirette o cihazların ve aletlerin ondan şikâyetçi olmalarını netice verir. Bu hakikati ders veren bir âyet-i kerîme:

O günde ki, onların aleyhine dilleri ve elleri ve ayakları neler yaptıklarına dair şehâdette bulunacaklardır.” (Nûr, 24/24)

Öte yandan, insan îman ve salih amel yolunu tuttuğu takdirde, o cihazlar ve lâtifeler onun hakkında güzel şehadette bulunacaklardır. Altıncı Söz’de bu mâna şöyle nazara verilir:

“Bütün o âzâ ve aletlerin ibâdeti ve tesbihatı ve o yüksek ücretleri, en muhtaç olduğun bir zamanda cennet yemişleri sûretinde sana verileceğine, ehl-i zevk ve keşif ve ehl-i ihtisas ve müşahede ittifak etmişler.”

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...