İnsana ait cihazat, alat ve letaifin haşirde ondan şikâyetçi olup aleyhinde şehadet etmeleri veya memnun olup lehte şehadet etmeleri ne demektir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsanın bütün organlarının, duygularının, latifelerinin kendilerine mahsus tesbihleri vardır. Her şeyin, Allah’ı hamd ile tesbih ettiklerini bildiren ayet-i kerimenin bu haberine, organlarımız ve latifelerimiz de dâhildir.

Onlar Allah’ı tesbih ederken onları kullanan insan, günah ve isyan yolunu tutmuşsa, o tesbih eden mahlukları günahına yardımcı yapmış gibi olur ve bu hâl ahirette o cihazların ve aletlerin ondan şikâyetçi olmalarını netice verir. Bu hakikati ders veren bir ayet-i kerime:

“O günde ki, onların aleyhine dilleri ve elleri ve ayakları neler yaptıklarına dair şehadette bulunacaklardır.” (Nur, 24/24)

Öte yandan, insan iman ve salih amel yolunu tuttuğu takdirde, o cihazlar ve latifeler onun hakkında güzel şehadette bulunacaklardır. Altıncı Söz’de bu mana şöyle nazara verilir:

“Bütün o aza ve aletlerin ibadeti ve tesbihatı ve o yüksek ücretleri, en muhtaç olduğun bir zamanda cennet yemişleri suretinde sana verileceğine, ehl-i zevk ve keşif ve ehl-i ihtisas ve müşahede ittifak etmişler.”

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...