İnsanın “bütün âzâ ve âlâtıyla, cihazât ve cevarihiyle, letâif ve mâneviyâtıyla, havas ve hissiyatıyla ayrı ayrı esmânın ayrı ayrı nakışlarını” göstermesini misâllerle açıklar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Cenab-ı Hakk’ın fiilî isimleri sonsuzdur. Ne kadar farklı fiil cereyan ediyorsa o kadar da farklı isim var demektir. Meselâ, bir çiçeğin yaratılması, şekil verilmesi, güzelleştirilmesi ve renklendirilmesi ayrı fiillerdir. Bu farklı fiillerde Hâlık, Musavvir, Müzeyyin ve Mülevvin isimleri tecellî etmiş olur.

Bir başka misâl: Terbiye etmek bir fiildir. Bütün âlemlerin terbiyesinden insanın terbiyesine kadar sonsuz tecellileri vardır ve bunların her biri ayrı bir ismi gösterirler; Cevşende geçen Rabbü’l-cenneti ven’nar, Rabbü’s- sıddıkînevel’ebrar isimleri gibi. Rabbü’l-âlemin ismi bütün âlemlere, Rabbü’n-nas ismi ise insana bakar. Her insan her şeyiyle diğerinden farklılık gösterdiğinden her bir insandaki Rab isminin tecellisi de diğerinden ayrıdır.

Üstadımızın bu ifadelerinden, insanın her bir organının, her bir duygusunun ve her bir hissinin ayrı bir fiille yaratıldığı ve ayrı isimlerin tecellileri olduğu anlaşılıyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...