"İnsanları canlandıran emeldir, öldüren yeistir." cümlesini izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Emel" burada bir insanın hayata dair ümitli, istekli, gayeli, planlı ve programlı olması anlamına geliyor. Yaşama dair bir planı bir programı bir amacı bir gayesi olmayan insan, ölü insan hükmündedir. Yani emelsiz insan yürüyen, hareket eden bir cenaze gibidir. Bu tarz cenaze insanların da ne kendine ne etrafına ne de insanlığa bir faydası olmaz.

Bu yüzden her insanın içinde yaşama dair bir emel olacak ve olmalıdır. İnsanı diri tutup canlandıran, hatta mübareze ve mücadeleye sevk eden emel mefkuresidir. Amaç ve o amacı gerçekleştirme düşü insana heyecan, misyon ve aksiyon verir. Bir de bu amaç Allah’ın rızasını kazanmak gibi ulvi bir nitelikte ise, o zaman bu insan tek başına bir ümmet gibidir.

Bütün canlıların hayatı incelendiğinde bir emel yani bir amaç için mücadele etiğini görürüz. Bu hususta bizi en çok etkileyen, binlerce kilometre yol kat ederek yavrularını güvenli bir yerde dünyaya getiren göçmen kuşları ve bazı balık türleridir.

"Yeis" yani ümitsizlik ise, hayata dair bir plan bir amaç bir programın olmaması ve sadece canlılık belirtisi gösterme halidir. Böyle bir insan kuru bir yığından ibarettir. Amaçsız ve ümitsiz insan gereksiz insandır...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...