"İşte, ey ehl-i iman! İhtiraslarınızdan ve husumetkârane tarafgirliklerinizden, kuvvetiniz hiçe iner; az bir kuvvetle ezilebilirsiniz." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"İşte, ey ehl-i iman! İhtiraslarınızdan ve husumetkârane tarafgirliklerinizden, kuvvetiniz hiçe iner; az bir kuvvetle ezilebilirsiniz. Hayat-ı içtimaiyenizle alakanız varsa, اَلْمُؤْمِنُ لِلْمُؤْمِنِ كَالْبُنْيَانِ الْمَرْصُوصِ يَشُدُّ بَعْضُهُ بَعْضًا düstur-u âliyeyi düstur-u hayat yapınız, sefalet-i dünyeviden ve şekavet-i uhreviyeden kurtulunuz." (Mektubat, Yirmi İkinci Mektub, Birinci Mebhas)

Düşmanlık ve hırs duyguları galip olan bir insanda ve toplumda ayrışma, ihtilaf ve tarafgirlik meydana gelir. Kendinden farklı olan ve farklı düşünen mümin kardeşini düşman ve rakip telakki eder. Böyle bir toplumu yenmek, yok etmek ve dağıtmak ise çok kolay ve çok basittir.

Bu sebeple ayrışmış, birbirine rakip olmuş ve birbirine düşmanca hisler besleyen bir toplumu az bir kuvvet ve çaba ile yenmek ve dağıtmak çok kolay hâle gelmiş demektir.

İlave bilgi için tıklayını:

- UHUVVET, ADÂVET, İHTİLAF, İTTİFAK.

- "Hayat-ı maneviye ve sıhhat-i ubudiyet, adâvet ve inatla sarsılır. Çünkü vasıta-i halâs ve vesile-i necat olan ihlâs zayi olur." İzah eder misiniz?

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...