"İstersen dikkat et, o zaman, Ermeni mebusu Vartakis ve Hakkari mebusu Seyyid Molla Tahir’e işaret eder." Konu hakkında bilgi verir misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Burada Osmanlı Mebusanında "azınlık" diye bilinen bazı milletlerin, bizden daha fazla dinlenildiği ve kıymet verildiğinden bahsedilmektedir. Buna delil olarak da Osmanlı Mebusan Meclisinde bulunan Hakkari Mebusu Seyyid Molla Tahir ile Ermeni Mebusu Vartakis’in bir münazarasından misal verilmektedir. Şöyle ki;

Münazarat’ta aşiretler içerisinde bulunan birisinin sorduğu bir soruda geçen bu ifadeyi izah etmeye çalışalım:

“Sual: Biz Türkler ve Kürtler, bizde kalbimizin dolusu, belki cesedimiz mâlâmâl, belki inbisat edip şu derelerde dağ olarak tahaccür etmiş kalemiz olan bir şecaat vardır. Ve başımızın dolusu zekâvetimiz var. Ve sinemizi mâlâmâl edecek gayret vardır. Ve bedenimizi ve âzâlarımızı dolduracak itaat vardır. Ve dereleri hayatlandıracak ve dağları müzeyyen edecek efradımız var. Neden böyle sefil ve müflis ve zelil kaldık ki, hem yol üstünde de kaldık. Terakkiye binenler bizi çiğneyip istikbale doğru koşup gidiyorlar. Komşumuz olan milletler bizden az iken, kuvvetleri bizden çok kısa iken, üzerimize tetavül ediyorlar?HAŞİYE-2 اِنَّ رِكْسَهُمْ يَغْلِبُ طَاهِرَناَ [“Onların kirlisi, bizim temizimize (Tahir’e) galebe ediyor.”]"

"HAŞİYE-2: İstersen dikkat et. O zaman Ermeni meb’usu Vartakis ve Hakkâri meb’usu Seyyid Molla Tâhir’e işaret eder."(1)

Haşiyedeki ifadeye göre, “riks” (pis) kelimesi ile Vartakis’e, “tahir” (temiz) kelimesi ise Seyyid Molla Tahir’e işaret ediliyor. Hem de Osmanlı Meclis-i Mebusan’ında Ermenilerin teklif ve sözlerinin daha çok geçerli olduğunu da ifade ediyor.

(1) bk. Münazarat.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

İslamCC
Arkadaslar Site Cok Güzel Olmus EliniZe Saglik
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...