Kader Risalesine mevzu olan ayet-i kerimelerin mealini ve yerlerini öğrenebilir miyiz? Kader hakkında başka ayetler var mıdır?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

وَاِنْ مِنْ شَيْءٍ اِلاَّ عِنْدَنَا خَزَائِنُهُ وَمَا نُنَزِّلُهُ اِلاَّ بِقَدَرٍ مَعْلُومٍ

İlk ayetin Kur’an’daki yeri Hicr suresi 21. ayettir.

Elmalılı Meali:

“Her şeyin hazineleri yalnız bizim yanımızdadır. Fakat biz, onu ancak ihtiyaca göre, belli ölçülerde (indiririz) veririz.”

Elmalılı Tefsiri:

“Ve onda size ve rızık veremeyeceğiniz kimselere geçimlikler verdik. Ve hiçbir şey yoktur ki onun hazineleri, bizim yanımızda olmasın. Biz onu ancak belli bir ölçüye göre indiririz. Dünya serveti biter, Allah'ın kudreti bitmez tükenmez.”

وَ كُلَّ شَيْءٍ اَحْصَيْنَاهُ فِى اِمَامٍ مُبِينٍ

İkinci ayetin Kur’an’daki yeri Yasin suresi 12. ayettir.

Elmalılı Meali:

“Gerçekten biz ölüleri diriltiriz, onların önceden yapıp gönderdiklerini ve bıraktıkları eserlerini yazarız. Zaten biz her şeyi açık bir kütükte, bir 'imam-ı mübin'de (ana kitapta, yani Levh-i Mahfuzda) sayıp tesbit etmişizdir.”

Elmalılı Tefsiri:

… “Bilinmektedir ki, Allah Teâlâ'nın 'biz' buyurması büyüklük ve yücelik içindir. Yani büyüklük şanımız olan biz, güç ve kuvveti bilinen Allah’ız yahut biz başka değil, yalnız biz ölüleri diriltiriz ve önceden gönderdikleri şeyleri; hayatlarında yaptıkları iyi ve kötü bütün amelleri ve eserlerini, yani geriye bıraktıkları faydalı veya zararlı eserlerini, gerek okuttukları ilimler, yazdıkları kitaplar, yaptıkları vakıflar, medreseler, mescidler, mektebler, yollar, çeşmeler, köprüler, hastaneler, çeşitli imaretler gibi hayır ve hasenat kuruluşlarını ve gerek zulüm ve düşmanlık kanunlarını tesis, günah ve isyan örnekleri tertib eden fesat ocakları gibi uğursuz şer ve kötülüklerini ve hatta bütün izlerini ve gölgelerini yazarız, adlarına, hesaplarına geçiririz. Sahih bir hadiste rivayet edilmiştir ki:

"İnsan öldüğü zaman şu üç şeyden başka bütün ameli kesilir: Sadaka-i cariye (devam eden sadaka), kendisinden faydalanılan ilim, ona dua eden salih evlat."

"Demek ki, bu hadis-i şerif, kalacak hayırlı eserlerin kısımlarını açıklamıştır. Âyet bunların zıddı olan kötü eserlerin de yazılacağını açıklıyor. Ve zaten her şeyi önce açık bir kütükte, bir ana kitapta, yani Levh-i mahfuz'da sayıp yazmışızdır. Yani her şey, oluşundan önce Allah'ın ilminde belli olup Levh-i mahfuz'da bütün sayısıyla zabtedilmiş olmakla beraber, olduktan sonra da bütün izleri ve gölgeleriyle yazılır ve insanlar bu şekilde yaptıklarından sorumlu tutulur. Böyle korkut ve müjdele."

“Gaybın anahtarları onun katındadır, onları ancak o bilir. Karada ve denizde olan her şeyi bilir. Düşen yaprağı, yerin karanlıklarında olan taneyi o bilir. Yaş kuru ne varsa hepsi 'Kitab-ı Mübin'dedir.” (En'am, 6/59).

“De ki: Allah’ın dilemesi dışında ben kendime bir zarar ve fayda verecek durumda değilim. Her ümmet için bir süre vardır; süreleri sona erince bir saat bile geciktirilmezler ve öne de alınmazlar.” (Yunus, 10/49)

“Gökte ve yerde, görülmeyen her şey şüphesiz Kitab-ı Mübin’dedir.” (Neml, 27/75)

“Şüphesiz ölüleri dirilten, işlediklerini ve eserlerini yazan biziz. Her şeyi apaçık bir kitapta saymışızdır.” (Yasin, 36/12)

(Ey şânı yüce Nebi!) Doğrusu sana vahy edilen bu Kitap Levh-i Mahfuzda bulunan şanlı bir Kur’ân’dır.” (Bürûc, 85/21-22).

“'Doğru sözlü iseniz bildirin, bu azap sözü ne zamandır?' derler. De ki: 'Onu bilmek ancak Allah’a mahsustur. Ben sadece apaçık bir uyarıcıyım.'” (Mülk, 67/25-26).

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...