"Kaderin cilveleri, beni menfî olarak muhtelif yerlerde bulundurdu." Kaderden gelen her şey güzelse, Üstad bunu neden "menfi" olarak değerlendiriyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Evvelâ şunu ifade edelim; "menfi" nefy(sürgün)edilmiş olan demektir. Onun için bir yere sürgün olarak gönderilme manasında "menfî" kullanılmış da olabilir.

Üstadımız; müsbet ve menfi olmak üzere iki türlü ibadetten bahseder. Hastalıkların ve musibetlerin menfi ibadet olduğunu ifade eder. Burada; "İbadetin menfisi olur mu?" diye bir sual akla gelebilir. Demek kaderin menfisi derken kötü manada kullanılmamaktadır. Burada kaderin cilvelerinin zahiri cephesindeki menfi durum kastedilerekten "menfi olarak bulundurdu" deniliyor.

Bazı şeyler bizzat güzel olur, bazen de netice itibariyle güzel olur. Burada bizzat güzel olmayan kaderin netice itibariyle güzel olduğu, Üstad'ın menfi hâdiselerin kaderin tecellisi ile nasıl hayra çevrildiği anlatılmaktadır. Demek zahiri yüzündeki menfi görünüşü ile meseleyi izah ettiği için, menfi kelimesi kullanılmıştır. Dolayısıyla kaderin menfi gibi görünen çoğu tecellisinin hayır ile neticelendiğini görmekteyiz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...