"Kedi gibi bazı hayvan, gözü kör olduğu vakit, o sevk-i kaderî ile gider, gözüne ilâç olan bir otu bulur, gözüne sürer, iyi olur." Körlüğü geçiren bir ot mu var, burayı açar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Kainatta işleyen umumi kanunlar vardır ve bu kanunlar genelde askıya alınmadığı için özel-genel her şeyi etkiler.

Mesela, yer çekimi kanunu kainatta istisnasız işleyen genel bir kanundur. Yüksek bir binada çalışan bir işçi kaza olarak düşse, yer çekimi kanunu onu da dibe süratle çeker ve genellikle de ölümle sonuçlanır. Ama kesin ölmesi gerekir dediğimiz bazı düşmelerde bazıları kurtulabiliyor. Bu da hususi bir inayet oluyor.

Normalde yer çekimi kanunu canlılar için hayati bir kanundur, o olmasa hayat olmaz. Ama bu genel faydasının dışında bir de cüzi olumsuz durumları bulunuyor. Bu cüzi olumsuz durumlarda Allah’ın hususi şefkat, yardım ve inayeti devreye girerek, genel kanunların baskı ve tazyiki altında ezilenlere yardım ediyor.

Kedinin gözünün bir otla iyileşmesi cüzi ve hususi bir inayettir. Allah kediye hususi bir şekilde yardım ediyor demektir. Yoksa "Bir ot var, kim o otu kullanırsa gözü açılır." diye genel bir kanun bulunmuyor.

Hepimizin hayatında sebebini anlayamadığımız olağanüstü inayet ve yardımlar vardır aslında. Bu gibi durumlar Allah’ın özel ve hususi bir ikramı bir inayetidir. Kedinin gözünün iyileşmesi de böyle özel ve hususi bir inayettir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...