"Keşke gençliğim bir gün dönseydi, ihtiyarlık benim başıma ne kadar hazîn haller getirdiğini ona şekvâ edip söyleyecektim." cümlesini izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Eğer mahiyetini bilmeseydim birkaç sene beni sarhoş edip güldürmesine bedel, yüz sene dünyada kalsam beni ağlattıracaktı. Nasıl ki öylelerden birisi ağlayarak demiş:

لَيْتَ الشَّبَابَ يَعُودُ يَوْمًا - فَاُخْبِرَهُ بِمَا فَعَلَ اْلمَشِيبُ Yani, 'Keşke gençliğim bir gün dönseydi, ihtiyarlık benim başıma ne kadar hazîn haller getirdiğini ona şekvâ edip söyleyecektim.'

"Evet, bu zat gibi gençliğin mahiyetini bilmeyen ihtiyarlar, gençliklerini düşünüp teessüf ve tahassürle ağlıyorlar. Halbuki gençlik, eğer ehl-i kalb, ehl-i huzur ve aklı başında ve kalbi yerinde bulunan mü’minlerde olsa, ibadete ve hayrâta ve ticaret-i uhreviyeye sarf edilse, en kuvvetli bir vesile-i ticaret ve güzel ve şirin bir vasıta-i hayrattır."(1)

Gençliğinde gayrimeşru yaşamış ve bu gayrimeşru yaşantıya alışmış birisinin yaşlandığında bu yaşayışı kaybettiği için üzüntü ve kederini bu cümle ile ifade ediyor. Nefis, gençliği ve gençlikteki enerjiyi daimi zannediyor ve bunu ihtiyarlıkta kaybedince bocalayıp sızlanmaya başlıyor. Yani gençliğinde yediği haltları ihtiyarlıkta yapamayınca büyük bir bunalıma giriyor ve bu bunalımı bu sözler ile ifade ediyor.

Yaşlıların "Ah o gençlik yıllarım..." demesi gibi. Burada ki “ah”çekme gençlikte yediği haltlara bir özlem duymayı ifade ediyor. Çünkü gençliğindeki enerji ve gücü ihtiyarlıkta kaybetmiş ve böylece günah işleyecek bir mecali kalmamış...

(1) bk. Lem'alar, Yirmi Altıncı Lem'a.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...