"Kimsesiz hastalara çok güzel bakılıyor." cümlesini nasıl anlamalıyız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bu kadar canlı tür içerisinde sadece insanların hastahane, eczahaneleri, doktorları var. Diğerleri zahiren kimsesiz varlıklar gibidir. Ama bütün canlılar bilinmez bir şekilde tedavi görüyor ve hastalıklarından şifa buluyorlar. Öyle olmasaydı, dünya hasta hayvanlarla dolup taşacaktı.

Yeryüzü âdeta büyük bir ecza deposu gibidir. Şâfî-i Hakiki olan Allah, her derde devayı bu ecza deposunda izhar etmiştir. Canlılara düşen; sadece bu depodaki eczaları bulmak ve istimal etmektir. Üstad Bediüzzaman Hazretleri bu konuda şöyle demektedir:

"Kedi gibi bazı hayvan, gözü kör olduğu vakit, o sevk-i kaderî ile gider, gözüne ilâç olan bir otu bulur, gözüne sürer, iyi olur."(1)

Bu inayet bütün canlı türleri için de geçerlidir.

(1) bk. Mektubat, Yirmi Sekizinci Mektup, Birinci Mesele.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

k.toprak

Açıklamalar için Allah razı olsun, konuya bir de böyle yaklaşılabilir mi? Mesela; mevsim kış ve dışarda dünya imtihanı nedeni ile yatanlar var. çok soğuk olduğunda belediye bu kişileri toplayıp geçici barınma imkanı sağlıyor .yolda bir bebek bulunsa ona sahip çıkılıyor.yaralı bir kuşun yarası sarılıyor eğer üşümekten dolayı uçamıyorsa eve getirilip soba yanına koyuluyorki buna şahid oldum.yaşlı annelere babalara bakan olmuyorsa darülaceze denen sığınma evleri var, yani Allah birnevi çarkları işletiyor. Mesela mahalemde bali içen kişiler var diyoruz senin tedavini yapacak yerler var hem orda barınma ihtiyacınıda karşılarşın. aman aman diyorlar bulundukları ortamdan şikayetçi değiller. bir nevi ortama alışkanlık peyda etmişler Allahda onlara demekki bulundukları şartlara göre yardım ediyor. bu olayların arkasındaki hikmetleri bilemeyiz.belkide onlar öyle pişiyorlar herkesin imtihanı farklı farklı, ama bir yönde Allah'ın şefkati herkesin yanında.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...