"Kur'ân-ı Hakîmin tezgâhında yapılan bir sefine-i mâneviye hükmüne geçen hakikat-i İslâmiyet içine girip, selâmetle o denizin üstünde gezip, tâ sahil-i selâmete çıkarak hayatımızın vazifesi bitsin." Hakikat-ı İslamiyet kavramı ile izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"... Ve mütemadiyen mevt ve hayatın değişmesiyle seneler ve karnlar emvâcı üstünde hadsiz cenazeler binip ademe atılan dünyamız ve zeminimizde, Kur'ân-ı Hakîmin tezgâhında yapılan bir sefine-i mâneviye hükmüne geçen hakikat-i İslâmiyet içine girip, selâmetle o denizin üstünde gezip, tâ sahil-i selâmete çıkarak hayatımızın vazifesi bitsin."(1)

Buradaki hakikat-i İslam, şeriatın her bir emir ve yasaklarıdır. Bize doğru yolu ve hakkı gösteren ve bizi sahil-i selamet olan cennette götürecek rehberimiz, İslam’ın hakikatleri olan bu emir ve yasaklardır.

Özet olarak, şeriatın önümüze koymuş olduğu bütün emir ve yasakların hepsine birden hakikat-i İslam denir. Bu da manevi bir gemi gibidir ki, bu gemiye binenler cennet sahillerine varırlar, demektir. Mesela namaz, zekat, oruç gibi emirler faiz, zina ve kumar gibi yasaklar, İslam hakikatlerinin birer meseleleridirler.

(1) bk. Lem'alar, Birinci Lem'a.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...