Madem Levh-i Mahfuz var ve her şeyin son hali orada kayıtlıdır; Levh-i Mahv-İspatın olmasının hikmeti nedir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Levh-i Mahfuz" kavramı mutlak kaderi anımsatırken "Levh-i Mahv-İspat" kavramı ise, insan iradesini ve mücadelesini öne çıkaran ve onu kamçılayıp teşvik eden bir kavramdır.

Levh-i Mahfuz, her şeyin en son hâli ile yazıldığı bir levhadır ve bu levhada bir değişiklik bir başkalaşma olmaz. Mutlak kader de benzer bir manaya geldiği için Levh-i Mahfuz ile aynıdır, diyebiliriz ki, ikisi de Allah’ın ezeli ilminin birer unvanlarıdırlar.

Levh-i Mahv-İspat ise, sebep sonuç şart meşrut ilişkisinin hakim olduğu kaderin bir alt birimidir. Yani Levh-i Mahv-İspat kaderin bir alt birimidir ve Üstad'ın ifadesi ile bir "yazar bozar defteri" gibidir. Bozmak silmeyi iktiza eder, dolayısı ile bu alemde her şey son hâli ile yazılı değildir.

Kaderin bu şekli, insan iradesinin seçim ve mücadele azmini artıran ve kuvvet veren bir dinamik oluyor. Mesela, Allah bir kulunun ömrünü sağlığına dikkat etmek kaydı ile seksen yıl tahsis eder, ama o kul sağlığına dikkat etmez ve Allah da Levh-i Mahv-İspat yazmış olduğu seksen yılı siler onu elli yıla çevirir. Ama insanın ömrüne dair bu son hali şartları ile beraber Levh-i Mahfuz'da vardır, burada bir değişme olmaz.

Yani Allah zaten onun sağlığına dikkat etmeyip ömrünü elli yıla düşüreceğini ezeli ilmi ile biliyordu. Allah’ın bu bilmesinde bir değişme bir başkalaşma söz konusu değildir.

Lakin Levh-i Mahv-İspat'ta uzun ömrün sağlıklı yaşama şartına bağlanması insan iradesini etkili kılıyor. Şayet mutlak bir ömür tayin edilip insan iradesi tamamen geçersiz ve etkisiz kılınsa idi insan etkisiz bir robot gibi olurdu. Levh-i Mahv-İspat inancında insan iradesini etkili kılan böyle önemli bir misyon ve hikmet bulunuyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

drerkan
kıyametin vakti içinde geçerlimidir bu durum?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Birincisi: Çok defa mektuplarımda işaret ettiğim gibi, Mehdî-i Âl-i Resulün temsil ettiği kudsî cemaatinin şahs-ı mânevîsinin üç vazifesi var. Eğer çabuk kıyamet kopmazsa ve beşer bütün bütün yoldan çıkmazsa, o vazifeleri onun cemiyeti ve seyyidler cemaati yapacağını rahmet-i İlâhiyeden bekliyoruz.

Üstadımızın bu ifadesine göre kıyametin de takdim ve tehiri olabilir. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...