"Madem öyledir, hazer et, dikkatle bas, batmaktan kork. Bir lokma, bir kelime, bir dane, bir lem’a, bir işarette, bir öpmekte batma. Dünyayı yutan büyük letâiflerini onda batırma." Bu batmaklar nasıldır?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Batmak kelimesi bir çok anlamda kullanılabiliyor. Buradaki karşılıği ise daha çok, duyguların kirlenmesi ve ısrarı halinde iyi duyguların, hislerin kaybolması şeklindedir.

İnsan yaratılış itibarı ile temiz bir fıtrat üzeredir. Fakat zamanla, küçük bazı günahlar ile bu duygular kirlenmeye başlar ve saflığını kaybeder. Bu küçük günahlar zamanla büyük günahlara kapı açar ve büyük günahlar ise maneviyatın mikropları gibi insanın duygularını hasta eder ve zamanla da temiz duygulardan eser kalmaz. Yani temiz duygular batar, biter.

Aynı iki insandan birisi, insanı bıçakla doğrarken, diğeri sineği incitmekten korkuyorsa, birinci adam, şefkat ve sevgi duygusunu batırmış ve öldürmüş demektir. Dolayısı ile bu basit bir hatadır veya küçük bir günahtır, dememek gerektiği Üstadımız ifade ediyor. Bir yasak bakış, bir yanlış, başka daha büyük yanlışlara birer davetiye gibidir. Hadisin ifadesi ile (mana olarak),

"Her bir günah kalbe bırakılan bir kara leke gibidir..." (1)

Zamanında temizlenmez ise, zamanla büyüyüp, sahibini yutabilir.

(1) bk. Tirmizî, Tefsir, Mutaffifin.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Ziyaretçi (doğrulanmadı)
Netice-i kelâm: Sen, eğer nefis ve şeytanı dinlersen, esfel-i sâfilîne düşersin. Eğer Hak ve Kur'ân'ı dinlersen, âlâ-yı illiyyîne çıkar, kâinatın bir güzel takvîmi olursun. 23.Söz | 297 Battığımız noktalar, belki biiz esfel-i sâfiline kadar batırırlar..Mı?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
__ŞuA__
BELKİ kesinlik ifade eder... bu batmaklarında mertebeleri vardır...biiznillah risale-i nurlar batmak esaslarını hall edip nurunalanur olan alayıiliyyin sahiline çıkartıyorlar... eğer bu batmakların bataklıkları bilinmez ise elbetteki sahibini indirir esfel-i safilin....
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR