"Mahiyeti nur ve hüviyeti nuraniye olan Hazret-i Peygamber Aleyhissalâtü Vesselâm,.." Peygamber Efendimizin (a.s.m) mahiyetinin nur, hüviyetinin nurani olması ne demektir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bir varlığı göstererek “Bu nedir?”diye sorduğumuzda alacağımız cevap, onun “mahiyetini” ifade eder. Bir kişiyi göstererek bu soruyu sorsak alacağımız cevap “İnsandır.” şeklinde olur. Aynı mahiyetteki fertleri birbirinden ayıran özelliklere ise “hüviyet” denilir.

Peygamberimiz (a.s.m) “Allah’ın kulu ve Resulü”dür. Bu Onun (asm.) mahiyetini gösterir.

Allah’ın bir ismi Nur olduğu gibi bütün isimleri de nuranîdir. Peygamber Efendimizde (asm.) bütün İlahi isimler azamî derecede tecelli etmiştir. Bu yönüyle Peygamber Efendimizin (asm.) mahiyeti nurdur. Bu nur Onun simasında da manevî bir mühür halinde kendini göstermekte ve Onu diğer insanlardan ayırmaktadır.

Yani Allah Resulünün hüviyeti de nuranidir, bakanlara “Bu ancak Allah Resulü olabilir. Bu yüzde yalan olamaz .” dedirtir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

isahalim

Yukarıda "Peygamberimiz (a.s.m) “Allah’ın kulu ve Resulü”dür. Bu Onun (asm.) mahiyetini gösterir." demişsiniz. Ancak bir önceki cümlenizde de "Aynı mahiyetteki fertleri birbirinden ayıran özelliklere ise “hüviyet” denilir." demişsiniz. Dolayısıyla Efendimiz'in (a.s.m.) abd olması mahiyetini gösterirken, RESUL olması hüviyetini göstermiş olmuyor mu? Siz Resul için de "mahiyeti" demişsiniz?

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Resul olmanında bir mahiyeti var 124.000 resul bir mahiyettir İsa (as) Musa (as) ise hüviyettir. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...