"Mariz bir asrın, hasta bir unsurun, alil bir uzvun reçetesi, ittibâ-ı Kur'ân'dır." cümlesini izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Mariz bir asrın, hasta bir unsurun, alil bir uzvun reçetesi, ittibâ-ı Kur'ân'dır."(1)

Hastalıklı bir asır ifadesi ile bu zaman dilimine işaret ediliyor. Bu asrın hastalığı ise fen ve felsefeden gelen materyalist düşüncenin insanlığı inkar ve şüpheye atmasıdır.

Evet komünizm akımının dünyanın yarısını istila edip ekser insanları dinsiz yapması, bu asrın ne denli bir hastalığa yakalandığının en güzel vesikasıdır.

Hasta bir unsur tabirinde ise İslam milletinin ve ümmetinin bu zamandaki sorunlarına işaret ediyor. Dünyanın değişen havası elbette İslam coğrafyasında da ciddi sorunları ve yanlışları beraberinde getirmiştir. Maddeten geri kalmamız, ibadetlerin terk edilmesi, ahlaki zafiyetler bunlara örnek olarak verilebilir.

Alil bir uzuv tabirinde ise, bireysel olarak Müslümanların eksiklik ve manevi hastalıklarına işaret ediyor. Zaten insan toplumu, toplumlarda dünyayı oluşturur. Uzuv hasta oldu mu uzuvdan müteşekkil toplum ve dünyada ona göre hasta olur demektir.

Öyle ise, hem asrın hem İslam toplumlarının hem de bireysel olarak Müslümanların bu hastalıklardan kurtuluş çareleri ve reçeteleri nedir, diye sorulduğu zaman, Üstad Hazretleri tereddütsüz bir şekilde çözüm ve reçetenin Kur’an olduğunu ifade ediyor. Kur’an manevi bir eczanedir, bu asra ait bütün manevi hastalıkların ilacı bu eczanededir.

(1) bk. Mektubat, Hakikat Çekirdekleri.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

levenduzunoglu

ESSELAMU ALEYKUM HAKİKAT ÇEKİRDEKLERİ VİDEOLARINI MP4 VEYA MP3 OLARAK İNDİRME LİNKİ VERİRSENİZ SEVİNİRİM.SELAM VE DUA İLE

 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (m.ali)

Aleykümselam değerli kardeşimiz; indirme linklerine buradan ulaşabilirsiniz, tıklayınız.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...