"Medrese-nâm melûf ve menus ve cazibedar ve şevk-engiz itibarı olduğu halde büyük bir hakikati tazammun ettiğinden, rağabatı uyandıran o mübarek medrese ismiyle tesmiye..." cümlesini devamıyla izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Birincisi: Medrese-nâm melûf ve menus ve cazibedar ve şevk-engiz itibarı olduğu halde, büyük bir hakikati tazammun ettiğinden, rağabatı uyandıran o mübarek medrese ismiyle tesmiye."

"İkincisi: Fünun-u cedideyi, ulûm-u medaris ile mezc ve derc; ve lisân-ı Arabî vâcip, Kürdî câiz, Türkî lâzım kılmak."(1)

Din ilimleri ile fen ilimlerinin beraber okutulma projesi olan "Medresetü'z-Zehrâ" projesindeki "medrese" ibaresine dokunulmamalıdır. Zira “medrese” ibaresinin kökü derin, manası meşhur, çekiciliği umumi, ilme olan motivesi güçlüdür. Yüz yıllar boyunca bu isim meluf ve menus olmuş, yani bilinen ve alışılan bir isim olmuş. Bu ibarenin yerini başka ve yeni bir isim dolduramaz.

(1) bk. Münazarat.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

ilyas26125
"Din ilimleri ile fen ilimlerinin beraber okutulma projesi olan Medresetü'z-Zehrâ projesindeki "medrese" ibaresine dokunulmamalıdır. Zira “medrese” ibaresinin kökü derin, manası meşhur, çekiciliği umumi, ilme olan motivesi güçlüdür. " şeklinde izah yapılmış. Medrese ibaresine dokunulmaması ve bu kelimenin yerine başka bir kelime kullanılmaması acaba Hz İdris (AS) ile ilgisi olabilir mi? Ben bi ara bi sohbette İdris kelimesinin manasının ders veren olduğunu ve Hz İdrisin ders verdiği yere de medrese dendiğini duymuştum.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Olabilir.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...