"Melaike" ve "ruhani" kavramlarının farkını izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Cismani olmayan şeylerin tümüne ruhani denilir. Melekler de ruhani varlıklardandır, ama ruhani olmak sadece meleklere mahsus değildir. Cinler de ölen bütün canlıların ruhları da bu gruba girer. Üstadımızın bu konudaki değerlendirmeleri şöyle:

"Hakikat ve hikmet ister ki, zemin gibi semavatın da kendine münasip sekeneleri bulunsun. Lisan-ı şer’îde, o ecnâs-ı muhtelifeye 'melâike ve ruhaniyat' tesmiye edilir." (Sözler, On Beşinci Söz.)

"... Elbette, o Kadîr-i Hakîm, bu kusursuz kudretiyle, bu noksansız hikmetiyle, nur gibi, esir gibi, ruha yakın ve münasip olan sair seyyâlât-ı latife maddeleri ihmal edip hayatsız bırakmaz, camit bırakmaz, şuursuz bırakmaz. Belki, madde-i nurdan, hatta zulmetten, hatta esir maddesinden, hatta manalardan, hatta havadan, hatta kelimelerden zihayat, zişuuru kesretle halk eder ki, hayvanatın pek çok muhtelif ecnasları gibi pek çok muhtelif ruhani mahlukları, o seyyâlât-ı latife maddelerinden halk eder. Onların bir kısmı melaike, bir kısmı da ruhani ve cin ecnaslarıdır." (bk. age., Yirmi Dokuzuncu Söz, Birinci Maksat.)

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...