"Meselâ iki kardeş var. Birisi cesur, kendine güvenir; diğeri hamiyetli, milliyetperverdir..."Buradaki temsili açıp, hakikatini de izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bu temsilde asıl maksad, intisabtaki kuvveti izah etmektir. Birinci temsilde esas maksad “esma ve sıfat-ı İlâhîyeye” mazhariyetle kazanılan şerefi nazara vermek iken, bu temsilde esas maksad yine “esma ve sıfat-ı İlâhîyeye” intisabla kazanılan kuvveti göstermektir. Bir asker ne kadar kuvvetli olsa yalnız başına hareket ettiğinde ancak birkaç askeri mağlup edebildiği halde, padişaha intisab ettiğinde bir şahı esir edebilmektedir.

Bu misalin hakikate tatbikinde, birbirinden ehemmiyetli misaller verilmiştir. Bir karınca şahsî gücüyle ancak birkaç taneyi taşıyabildiği halde, Allah’ın izniyle Firavun’un sarayını harap edebilmekte, keza bir sinek de Allah’a intisabtan aldığı kuvvetle Nemrud’u gebertmektedir.

Bir çekirdekten koca bir ağacın çıkması, bir hava zerresinin muhtelif çok işleri yapabilmesi de yine intisabtaki kuvvet iledir. Son misal, Hüve Nüktesi’nde geniş bir şekilde izah edilmiştir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...