"Mideye, nasıl bir kısım rızık içyağı sûretinde iddihar olunup vakt-i hâcette sarf edilir; aynen o küçücük hüceyrelerde de o tasarruf ve iddihar var." Biyolojik anlamda bu ifade bildiğim kadarı ile doğru değil, bilgi verir misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Hüceyrât-ı bedene bakıyoruz: Görüyoruz ki, mesâlih-i bedeni gören ve idare eden birisinin emriyle, kanunuyla, o küçücük hücrelerde ehemmiyetli bir tedbir var. Mideye nasıl bir kısım rızık içyağı suretinde iddihar olunup vakt-i hâcette sarf edilir. Aynen, o küçücük hücrelerde de o tasarruf ve iddihar var."(1)

Vücudun her tarafında yağ hücreleri bulunur. Bunlar bir arada, bir organ gibi davranırlar. Yani, yağ hücrelerinin kendi metabolizmalarını sağlamalarına yarayan bol kan kaynakları vardır.

Yağ oranı gerçekten çok büyüktür. Bu, kilosu normal bir kimsede, vücut ağırlığının % 10-25'si arasında değişir. Şişman bir insanda ise bu yağ oranı vücudun yarı ağırlığı kadar olabilir.

Bazı yağlar hayati organları korurlar, bu yüzden yağ ne belirli bir düzeyin altına inmeli, ne de fazla yükselmelidir. Bununla birlikte, yağ hücrelerinin çoğu derinin hemen altındaki "adipose" doku tabakasında bulunur. Bu tabaka vücudu çarpmalardan korumak, yalıtkan görevi yapmak, ısıyı tutmak, besinlerin metabolizasyonunu sağlamak, yağ yakmak gibi türlü yararlı işler görür. Fakat en önemlisi, yağı depo eder. Bu tabaka, vücudun yağ deposudur, genellikle de burada yağ çok boldur.

Yağlar hücrede yapı ve enerji maddesi olarak kullanılır. Enerji kaynağı olarak önce karbonhidratlar, ikinci derecede yağlar kullanılır. Yağlar fazla alındığında, kolayca yağ dokusu içinde depolanır. Deri altında ve iç organların çevresinde depo yağlar, canlıyı soğuktan, darbelerden korur.

Yağların diğer bir önemli görevi de hücre zarını oluşturmalarıdır. İnsan vücudunun çeşitli yerlerindeki hücre zarlarında %25 ile %75 nispet de bulunabilirler. Hücre zarına akıcılık ve esneklik kazandırırlar. Hidrofobik ve anyonik karakterleri sayesinde bazı iyon ve polar maddelerin de geçişine engel olurlar.

Bazı yağların bileşiminde vücut tarafından yapılamayan büyüme, gelişme ve derinin sağlığı için gerekli olan yağ asidi bulunur.

Yukarıda vermiş olduğumuz bilimsel makalelerden alıntılardan da anlaşılacağı gibi, yağların depolanma alanları nerede ise, vücudun her yerinde mevcuttur. En çok da hücre ve iç organların çevrelerinde depolanmaları, Üstad'ın ibareleri ile örtüşüyor.

Ayrıca Üstad, bilimsel bir tespit ya da fenni bir gayret ile bu sözleri söylemiyor. Sadece meselesine teyit almak için o zamanın biliminden faydalanıyor. Eksik, hatta hata olsa bile meselemizi bağlamaz. Risale-i Nur fen kitabı olmadığı için fenni mülahazalar ile değerlendirmemek gerekir.

(1) bk. Sözler, Otuz Üçüncü Söz Yirmi Sekizinci Pencere.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

BENZER SORULAR

Yükleniyor...