"Milas'tan listeye göre kitab istemeye bir hak kazanmak için, Hazret-i Peygamber Aleyhissalâtü Vesselâm'ın, Mısır Azizi Mukavkis'e yazdığı mektub..." Devamıyla izah eder misiniz, özellikle kitap kazanmaya hak kazanmak ne demektir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Yine Peygamber Aleyhissalâtü Vesselâm mektubuyla münasebettar üçüncü bir tevafuk: Milas'tan gelen ve oraya gönderilen kitapların listesini bir sebebe binaen saklamak lâzım gelmişti. Üstadım, bu listeyi saklamak için bana verdiğini biliyormuş. Bir gün o listeye lüzum olacağını düşünerek benden isteyecekti. Fakat istememişti. O gece kalkar o listeyi seccadesinin yanında görür, hayret eder. Bu, saklandığı yerden çıkıp, nasıl burada bulunsun? Sabahleyin benden soruyor, 'Ben getirmedim, haberim yok.' dedim. Zaten gece yanına çıkmamıştım. Bunda bir mânâ var. Biz düşündük, aynı gün Milas'tan listeye göre kitap istemeye bir hak kazanmak için, Hazret-i Peygamber Aleyhissalâtü Vesselâmın Mısır azizi Mukavkıs'e yazdığı mektup, eski Mısırlılara ait kitaplar içinde bulunarak İstanbul'a gönderilmiş. Bu mektubun fotoğrafla alınan aynının bir sureti, o gecenin gündüzünde bize geldi, o geceki liste hadisesine tevafuk etti. Bunda şüphemiz kalmadı ki, saklı olan o listenin kendi kendine orada bulunması, bu mektub-u Nebeviyenin gelmesine bir istikbal ve bir işaret idi."(1)

Rüştü Ağabey Milas’a Risale-i Nur kitaplarını gönderme-alma konusunda vazifeli imiş. Ve bunu belli bir plan ve program dahilinde yapıyor. Yani bir cihetle bu kitap alışverişinin liste ve kaydını tutuyor ve bu liste kayıtları da tedbir amaçlı saklama ihtiyacı hissediyor.

Liste ve kayıtların harika bir şekilde Üstad Hazretlerinin yanına gelmesi ve bu olayın Peygamber Efendimizin (asm) mektup fotokopisinin Üstad'a ulaşmasının aynı zamana denk gelmesi, o harika keramete ayrı bir değer ayrı bir güzellik katıyor deniliyor.

Bu tevafukun bereketi ile o listedeki kitapların o havaleye ulaşması umuluyor ki, bu mana “Milas'tan listeye göre kitap istemeye bir hak kazanmak için” cümlesi ile ifade ediliyor.

(1) bk. Sikke-i Tasdik-i Gaybî, Isparta Süleyman’ı Rüşdü’nün bir fıkrasıdır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...