Mucizelerde, akla kapı açılır, ihtiyar elden alınmaz deniliyor. Kurdun konuşması, ağacın topraktan çıkıp yürümesi gibi haller ihtiyarı elden almaz mı?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Ayın ikiye bölünmesi gibi büyük mucizeler karşısında, müşrikler -haşa- Ebu Talibin yetiminin sihri göğe çıktı, demeleri gösterir ki; bu mucizeler insanı imana icbar etmiyor, yine insanın iradesi ile kabul etmesi gerekiyor. Hazreti Musa (as)’in Yahudilere gösterdiği mucizelerden sonra birçoğunun tekrar inkara gitmeleri de meseleyi teyit ediyor.

İradeyi iptal edecek derecedeki mucize, iman rükünlerinin zahir bir şekilde görünmesi şeklindedir.

Mesela; cennet ve cehennem aşikar bir şekilde gösterilse idi o zaman müşrikler de imana gelirdi. Tıpkı Firavunun sekerat, yani ölüm anında imana gelmesi gibi. Dikkat edilir ise, Peygamber Efendimiz (asm) bu tarz bir mucize göstermemiştir. Gösterilen mucizeler ekseri olarak göz önünde ve hissi alemdeki şeylerdir. Bu da insanın iradesini iptal edecek bir derecede olmuyor. Ama adiyattan ve sıradan bir olay da değildir. Zira iradeyi iptal etmezken, akla da bir kapı açıyor. İşte akla açılan bu kapıyı aralayıp iman vazifesini görecek, yine insanın irade sıfatıdır. Kurdun konuşması ve ağacın yürümesi, sonuçta hiçbirisi iman edilen alemlerin aşikar görünmesi derecesine yetişmiyor. Hepsi bu alemin ve bu kevniyatın içinde cereyan ediyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...