"Mü’minler iman bereketiyle ve sefahet ve su-i istîmalattan tecennübleriyle kurtulmasına işareten..." Dâbbetü’l-arz nedir, günümüzde böyle bir hastalık var mı?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Belki, اِلاَّ دَابَّةُ اْلاَرْضِ تَأْكُلُ مِنْسَأَتَهُ âyetinin işaretiyle o hayvan, dâbbetü’l-arz denilen ağaç kurtlarıdır ki; insanların kemiklerini ağaç gibi kemirecek, insanın cisminde dişinden tırnağına kadar yerleşecek. Mü’minler iman bereketiyle ve sefahet ve su-i istimalâttan tecennübleriyle kurtulmasına işareten, âyet, iman hususunda o hayvanı konuşturmuş."(1)

Dâbbetü'l-arz: Hadis-i şerifle âhir zamanda olacağı haber verilen ve âhir zaman alâmetlerinden olan bir nevi mahluktur. Cenâb-ı Hakk'a itâat etmeyenleri içlerinden kemireceği ve yiyeceği bildirilen dehşetli bir mahluk taifesidir.

Üstad Hazretlerinin "sefahet ve su-i istîmalat"tan kastettiği mana, fuhşiyat ve zinadır. Dabbeden kastedilen mananın bulaşıcı bir hastalık olduğu ve bu hastalıktan da iffet ve takva ile korunabileceğine işaret ediliyor.

Yani "dabbe"nin zina ve fuhuş ile yayılan bir hastalık mikrobu olma ihtimali kuvvet ile muhtemeldir. Bu dabbeden korunmanın en güzel yolu da iffetli ve takvalı olmaktır. Bugün ekseri zina ile bulaşan HİV (AIDS) virüsü dâbbetü'l-arz olabilir. Ama bu bir kanaat olup, ileride daha açık daha zahir bir hastalık da türeyebilir.

(1) bk. Şualar, Beşinci Şua, İkinci Makam.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

ihlasnur
Bir nev. hıv de olabilir başka bir şey de olabilir. ervah-ı gayr-i tayyibe de olabilir. çünkü herkes bu ervah-ı habiseden muzdariptir
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Gökyüzü
Bir nevi Dabbe nin ne olabileceğini öğrendik. Allah razı olsun, güzel izah edilmiş.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...