Block title
Block content

Müslüman Dünyevi İşlere Çalışmayacak mı; Ömrünü Hep İbadet ile mi Geçirecek?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Allah rızası için yapılan her faaliyet ve gayret ibadettir. Bu nazarla bakılınca dünya ve ahiret ayırımı yapılmaz. Riya için kılınan bir namaza ahiret işi denmediği gibi, Allah rızası için kazma kürek sallamak, fizik, kimya çalışmak da dünya değildir.

Allah'ın adını yüceltmek adına yapılan her şey ibadettir. Madem kuvvetin bir hakkı vardır. O kuvvetin İslam dünyası tarafından temsil edilmesi için yirmi dört saat çalışılsa hepsi de ibadettir. İslam'ın şartları gibi ibadetler, bir müminin istikametli bir hayatın mayasıdır, alt yapısıdır.

Yoksa ibadet hayatı sadece bunlardan ibarettir, anlamına gelmemelidir. Efendimiz (a.sv)'in hayatını okurken, din ve dünya ayırımı diye bir şeyin olmadığını görüyoruz.

Mana-yı harfiyle eşya ve hadiselere bakmak ibadet olduğu halde, mana-yı ismiyle sabahtan akşama kadar bütün camileri gezip dolaşsak (turistlerin yaptıkları gibi) ibadet sayılmayacaktır...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

umidvar

Vaktin çoğu namaz, niyaz, dua, Kur'an tefsir hadis okuma, tefekkür şeklinde bir ibadetle de geçirilebilir (mi) ise, sizin dediğinizle ikisini izlenecek yol kabul edersek hangi yol, neye göre, neyi baz olarak tercih edililmesi doğru olur.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (burhan)

Hadiste, "Bir saat tefekkür, bir sene nafile ibadetinden hayırlıdır" buyurulmakla, ibadetlerin birbirlerine kıyasla değerleri farklı olduğu anlaşılmaktadır.
Ayrıca Bediüzzaman Hazretleri, umuma taalluk eden ve tüm insanlığı ve Müslümanlığı ilgilendiren şeair dediğimiz İslamî adetlerin küçük bir şeklini işlemek, şahsi farzlardan daha üstün olduğunu ifade etmektedir.
Demek, tefekkür ve İslam'a hizmet etmek gibi ibadetleri yapmak, nafile hükmündeki şahsi kemalata vesile olan ibadetlerden daha üstündür, denilebilir.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...