"Kabr-i Peygamberî (Aleyhissalâtü Vesselâm) üzerinde alâmet-i makbuliyet olarak Asâ-yı Mûsâ mecmuasını hacılar gördükleri..." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Ben hem Risale-i Nur'u, hem sizleri, hem kendimi, Hüsrev ve Hıfzı ve Bartınlı Seyyid'in kıymettar müjdeleriyle hem tebrik, hem tebşir ediyorum. Evet, bu sene hacca gidenler, Mekke-i Mükerremede Nurun kuvvetli mecmualarını büyük âlimlerin hem Arapça, hem Hintçe tercüme ve neşre çalışmaları gibi, Medine-i Münevverede dahi o derece makbul olmuş ki, Ravza-i Mutahharanın Makber-i Saadeti üstünde konulmuş. Hacı Seyyid, kendi gözüyle Asâ-yı Mûsâ mecmuasını kabr-i Peygamberî (a.s.m.) üzerinde görmüş. Demek makbul-ü Nebevî olmuş ve rıza-yı Muhammedî Aleyhissalâtü Vesselâm dairesine girmiş. Hem niyet ettiğimiz ve buradan giden hacılara dediğimiz gibi, Nurlar bizim bedelimize o mübarek makamları ziyaret etmişler."(1)

Üstad Hazretleri Asâ-yı Mûsâ kitabının Peygamber Efendimiz (asm)'in mübarek kabrinin üzerine konulmasını manevî bir makbuliyet işareti olarak kabul ediyor. Kitabın Ravza-i Mutahhara'nın üzerine konulduğunu görüp şahitlik edenin de Hacı Seyyid olduğu ifade ediliyor.

Risale-i Nurların imana ve Kur’an’a yapmış olduğu büyük hizmet, Peygamber Efendimiz (asm) tarafından manevî âlemde kabul görüp takdir edilmiştir. Bu kitap koyma hâdisesi ise, bu takdir ve kabul görmenin küçük bir alameti ve işareti oluyor.

(1) bk. Şualar, On Dördüncü Şua.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

cemdemir
Bu kitap manevi alem de mi yoksa herkesin gördüğü bir kitap mı?Peygamberimizin kabrine kitabı kim koymuş? Başka kitaplar da konuyor mu? Peygamberimizin kabrine kitap koymak adeti var mı? Yani kitap düşerse makbul değil, düşmezse makbul diye bir adet mi var?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Bu kitap meselesi bir âdet bir gelenek meselesi değil o ana mahsus bir makbuliyet alametidir. Hatta Arap yönetimi Vehhabi görüşünde olduğu için herhangi bir kitabı oraya koymak mümkün değildir. Demek o kadar zor şartlar içinde Risaleden bir kitabın orada bulunması alışıldık sıradan bir durum olmasa gerek, belki de keramet eseri orada bulunmuştur...

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
ufukalem
Peygamber Efendimiz (asm)'in mübarek mezarını ziyaret ettiğimizde demirlerin arkasından bakıyoruz. Yani değil oraya girmek ve üzerine bir kitap koymak, içeriyi yani kabrini net görmek bile zor. İçeriye nasıl girilmiş ve konulmuş ve hatta kitap orada görülmüş -hakkınızı helal edin- merak ettim gerçekten?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Oraya girmek bütünü ile imkansız değildir zaman zaman girilip oralar temizlenir bakımı yapılır. Bu durumlardan birisinde girilmiş olabilir.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...