Nil, Dicle ve Fırat gibi büyük ırmaklar ile birbirine karışmayan denizler ve sular hakkında bilgi verir misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Üstat, Kur'an içinde geçen bazı tabirlerin bir manaya münhasır olmayacağına, çok külli ve geniş manaları muhtevi olduğuna işaret ediyor. Bu gibi külli manaları sadece bir cüzi manaya hapsetmenin Kur’an belagatına uygun olmayacağına işaret ediyor. Örnek olarak aşağıdaki ayeti veriyor.

"Allah iki denizi salıverdi ki, o denizler birbirleriyle karşılaşırlar. Aralarında ise bir engel vardır; birbirine karışmazlar."(Rahmân, 55/19-20)

Bu ayetin mana çerçevesi, dünya üzerindeki bütün suları içine alacak kadar geniştir. Bu yüzden Üstat sadece denizleri değil, deniz gibi kıymetli olan nehir ve ırmakları da ayetin kapsamına dahil ediyor. Sadece yeryüzünde olan denizleri değil, yer altında olan denizleri de ayetten anlıyor.

Bahr-i Rum ve Fars: Akdeniz ve Karadeniz.

Bahr-i Ahmer: Kızıl deniz. Afrika ile Asya (Arap Yarımadası) arasında yer alan, Hint Okyanusu'na bağlı bir denizdir. Uzunluğu yaklaşık 2000 km. olup, bazı kaynaklarda 1900 km. ya da 2350 km. diye geçmektedir. Kuzeyde Mısır'daki Süveyş Kanalı ile doğal olmayan yoldan Akdeniz'e bağlanmıştır; güneyde ise Arap Yarımadası ucunda Babü'l-Mendep (Bab el Mendeb) Boğazı ile Hint Okyanusu'na bağlanır. Kızıldeniz kuzeyde, Sina Yarımadası ile ikiye ayrılır; kuzeydoğuya doğru Akabe Körfezi, kuzeybatıda ise Süveyş Körfezi vardır.

Süveyş Kanalı: Akdeniz ile Kızıldeniz'i birbirine bağlayan yapay su yoludur. Sina Yarımadası'nın batısındadır. 163 kilometre uzunluğunda ve en dar yerinde 300 metre genişliğindedir. Kanal, Afrika çevresinde dolaşmaya gerek kalmadan Asya ile Avrupa arasında deniz taşımacılığı yapılmasını sağlar.

Fırat, Dicle, Nil gibi nehirleri, deniz gibi insanlara fayda verdiği için tatlı deniz diye tabir ediyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...