"O harap olan binalar, birden burada yapıldı. Adeta bu hâli bir çöl, bir medenî şehir oldu; bak, sinema perdeleri gibi her saat başka bir âlem gösterir, başka bir şekil alır." Bu ifadeleri izah edip, bina ve sinema perdelerini biraz açar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Gel, bugün nevrûz-u sultanîdir. Bir tebeddülât olacak; acip işler çıkacak. Şu baharın şu güzel gününde, şu güzel çiçekli olan şu yeşil sahrâya gidip bir seyran ederiz. İşte, bak, ahali de bu tarafa geliyorlar. Bak, bir sihir var: O binalar birden harap oldular. Başka bir şekil aldı. Bak, bir mucize var: O harap olan binalar, birden burada yapıldı. Âdeta bu hâli bir çöl, bir medenî şehir oldu; bak, sinema perdeleri gibi her saat başka bir âlem gösterir, başka bir şekil alır."

"Buna dikkat et ki, o kadar karışık, sür'atli, kesretli, hakikî perdeler içinde ne kadar mükemmel bir intizam vardır ki, her şey yerli yerine konuluyor. Hayalî sinema perdeleri dahi bunun kadar muntazam olamaz. Milyonlar mahir sihirbazlar dahi bu san'atları yapamazlar. Demek, bize görünmeyen o padişahın çok büyük mucizeleri vardır."(1)

Henüz bitkiler ve hayvanlar yaratılmadan dünyamız “hâli bir çöl” gibiydi. Cenab-ı Hak o ıssız çölde sayısız bitki ve hayvan türleri yarattı. Bu büyük hadisenin küçük bir misalini de her kış ve yaz tekrar nazara veriyor. Her kışın sonunda hâli bir çöle benzeyen yer küresinde, bahar mevsimiyle sanki yeni bir inşaat dönemi başlıyor ve ortaya medenî bir şehir çıkıyor.

Bu temsilde ifade edilen husus, kâinatın bir yazar bozar tahtası gibi Allah tarafından sürekli değiştirilip bir halden başka bir hale dönüştürülmesidir. Kışın öldürülen bitki ve hayvanlar, bahar mevsiminde yeniden diriltilip şenlendiriliyor. Her mevsim bir sinema perdesi gibi farklı nimetleri ve manzaraları gösteriyor ve ilan ediyor. Allah, kâinatın her noktasını ve her köşesini sürekli tahrik edip tebdil ediyor. Bir nesli götürüyor, başka bir nesli getiriyor. Bir mevsimde her şeyi öldürüyor, diğer bir mevsimde her şeyi yeniden ihya ediyor.

Bütün bunlar gösteriyor ki, Allah’ın kudreti öyle bir azamettedir ki insanoğlunu öldürüp ikinci defa diriltmesi O’nun kudretine göre gayet kolaydır. Öyle ise "Acaba ikinci haşir ve öldükten sonra dirilme olacak mı?" diye bir endişeye ve evhama kapılmaya mahal yoktur.

"Biz, ilk yaratmada âcizlik mi gösterdik ki (yeniden yaratamayalım)? Doğrusu onlar, yeniden yaratılış konusunda şüphe içindedirler.” (Kaf, 50/15)

(1) bk. Sözler, Onuncu Söz, Onuncu Suret.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...