"O muhabbet ve hürmet, şefkat, Allah için olduğunun alâmeti şudur ki: Onlar ihtiyar oldukları ve sana hiçbir faideleri kalmadığı ve seni zahmet ve meşakkate attıkları zaman, daha ziyade muhabbet ve merhamet ve şefkat etmektir." Açıklar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Anne ve baba yaşlandıkları zaman, bir nevi çocuklaşırlar, evladına sıkıntı ve meşakkati daha da çoğalır; işte evlat bu esnada onlara karşı daha dikkatli ve titiz olmalıdır.

Nasıl bebek ve çocukluk döneminde; anne ve baba evladının sıkıntı ve meşakkatini şefkat ile omuzladılar ise, evlat da anne ve baba yaşlandıkları zaman onların sıkıntı ve meşakkatini daha ziyade bir şefkat ve merhamet ile omuzlamaları gerekir. Onları incitmek ve üzmekten şiddetle sakınmaları gerekir.

Zaten ana babaya isyanın büyük günah olması bu cihet iledir. Yani anne ve babanın yaşlandığı ve bakıma muhtaç olduğu bir sırada onlara yüz çevirmek ve onlara bakmamak, en büyük günahlar sınıfındandır. Evladın anne ve baba güçlü iken onlara yaptığı hatalar küçük günahlar sınıfından iken, anne ve babanın bakıma muhtaç olduğu hengamda yapılan kusur ve hatalar ciddi günahlar sınıfındandır. Bu yüzden yaşlandıkları zaman şefkat ve hürmette daha bir titiz olmamız gerekiyor. Üstad Hazretleri burada buna işaret ediyor.

Anne ve babanın evladı zahmet ve meşakkate atması da yaşlandıkları zaman hizmet ve hürmetin zorluğuna kinayedir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...