"Onlardan bazıları bir deve yavrusunu yerdi ve dört kıyye süt içerdi." Bu nasıl olabilir, açar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Dağ, ova ve çöllerde yaşayan insanların genelinde, kas gelişimi ve metabolizma çalışma hızı şehir hayatında büyümüş kişilere göre daha ileri seviyededir. Ayrıca bu gibi insanların çoğu yeyecek ve içecek bulma hususunda çoğu kez sıkıntılar çekmektedirler. Bu nedenle genel anlamda bunlar bir yiyeceği bulduklarında zorlanmadan daha fazla yiyebilirler.

Üstadımızın bahsettiği bu zatların da bunlardan olma ihtimali yüksektir. Zaten herkes için demiyor, "Onlardan bazıları bir deve yavrusunu yerdi ve dört kıyye süt içerdi." diyerek, meseleyi az kişiyle sınırlandırıyor.

Mide; kaslardan teşekkül eden, genişleyebilen bir sindirim sistemi organıdır. Yemek borusu ile ince bağırsak arasında bulunur. Yiyeceklerin geçici olarak büyük miktarda depolandığı organdır.

Mide, rahatlıkla 1.5 litre sıvıyı içinde tutabildiği gibi, maksimum 4 litre sıvı tutma istiâb haddi vardır.

İnsan midesi kaslardan meydana gelmiştir, beyin vücudun enerji ihtiyacına göre mideye talimat gönderir, kalıplı ve enerjik insanların çok yemesi bundan dolayıdır. Dolayısı ile bir deve yavrusunu o zamandaki cüsseli bir insanın yemesi normal kabul edilebilir. Bir de deve yavrusunun her tarafını yemiyor, sadece et kısmını yemiş olabilir.

Biz de çevremizde aşırı yiyenleri görüyoruz. Hatta yeme yarışmalarında rekor kıranlar da mevcuttur. Guinness yeme rekorlarına bakılabilir...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...