"Risale-i Nur’u, dikkat ve tefekkürle ... Okumak ve yazmak, en büyük ibadet ve zevk kaynağıdır." En büyük ibadet namaz değil mi?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Risale-i Nur’u, dikkat ve tefekkürle ve devamlı olarak müsait vakitlerimizi boşa gidermeden okumak ve yazmak, en büyük ibadet ve zevk kaynağıdır. Hâl ve istikbalin ve biz gençlerin, çok leziz ve iştiyakla alacağı gayet nâfi ve vâfi bir ilaç ve bir tiryaktır, bir manevi kurtarıcıdır. Bu kati hakikatler meydanda iken, ona bütün kuvvetimizle sarılmamak, baştan aşağı Risale-i Nur’u tetkik etmemek, alakadar olmamak, ancak gafletin eseri olabilir." (Tarihçe-i Hayat, Isparta Hayatı)

Risaleler iman ve Kur'an hakikatlerini öğrettiği için ve iman meselelerini öğrenmek en büyük şart ve farz olması hasebiyle, buna vesile olabilen Risaleleri okumak için böyle bir yakıştırma olmuş olabilir.

Ayrıca nafileler içinde en büyük ibadet anlamında da anlaşılabilir. Çünkü bir saat tefekkür bir yıl nafile ibadetten efdal olduğunu ifade eden hadisler var. Risale-i Nur'un bütün bahisleri iman hakikatleri olduğu için her bir bahsi bir saat tefekkür hükmündedir.

“Bir saat tefekkür bazen bir sene ibadetten daha hayırlıdır.” (Suyutî, Camiu’s-Sağir, II, 127; Aclûnî, I, 310)

Burada farz ibadetlerle bir kıyas söz konusu değildir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

hasanömür

"Müsait vakitlerimizi"ben buradan bu vakitlerde en buyük ibadet ve zevk kaynağı olarak anladım farz zamanlarında değil.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...