"Saadet-i ebediyenin definesini görüp, anahtarını alıp getirmiş, cin ve inse hediye etmiştir." Define, anahtar, hediye tabirleri ile birlikte izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

“Saadet-i ebediyenin definesi” cennettir. O defineye kavuşmanın anahtarı âyet-i kerîmelerde iman ve salih amel olarak haber verilmiştir. Salih amellerin başı namazdır ve bir mi’rac meyvesi olarak beşere ihsan edilmiştir.

Mi’racın meyvelerinden birisi de "Allah’a hiçbir şeyi ortak koşmadan ölen kimselerin günahlarının affedileceği ve cennete girecekleri müjdesi"dir. Buna göre o defineye ulaşmanın bir anahtarı Allah’a şerik koşmamaktır.

Mi’racın meyvelerinden biri de “İyi amele niyetlenen kişiye –onu yapamasa bile– bir sevap; eğer yaparsa on sevap yazılacağı; fakat kötü amele niyetlenen kişiye –onu yapmadığı müddetçe– hiçbir günahın yazılmayacağı; ancak işlediği zaman da sadece bir günah yazılacağı müjdesi”dir. İyi amellere sadece bir sevap yazılsaydı o hesap gününde birçok müminin sevapları günahlarından daha az olacaktı ve cennete doğrudan gidemeyeceklerdi. İşte bu İlâhî rahmet de cennete girmenin ayrı bir anahtarı olmuştur.

“Hediye” kelimesi, bizim bu mi’rac meyvelerine sırf İlâhî bir ihsan olarak mazhar olduğumuzu ifade etmektedir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...