"Sana hassasiyetli bir hayat verdiğinden, o hayat dahi mide gibi rızık ister." cümlesinin izahını yapar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsandaki mide, nasıl bütün dünyayı bir sofra hükmüne getiriyor ise, aynı şekilde insandaki hayat da insanı bütün kainat ile alakadar ve münasebettar durumuna getiriyor. İnsanı mükemmel kılan ilk nimet perdesi hayattır. Zira hayat olmasa, insanın mahiyetine konulan sayısız duygu ve cihazlar çalışmaz ve bütün varlığı; bulunduğu küçük cismi olur. Ama hayat insanın bütün duygu ve cihazlarını çalıştırmak ile kalmıyor, aynı zamanda kainatı büyük bir sofra konumuna getiriyor.

İnsanın mahiyet olarak bütün alemlere harita olmasını temin eden hayattır. İnsanın bütün duygu ve cihazları hayattan kaynayıp çıkıyor. Yani hayat temeli üzerine bina oluyor. Böyle olunca, insanın farklı alemlere intikal edip o alemler ile irtibat kurması hayattan kaynayan cihazlar sayesinde oluyor. Bu yüzden insandaki her bir hasiyet ve duygu, hayatın bir özelliği ve parçası hükmündedir. O zaman hayat, duygu ve cihazlar adedince hasiyet ve hassasiyet kazanıyor.

Hayatın rızkı ise, hayattan kaynayan duyguların kendine mahsus vazife ve ibadetlerini ifa etmesidir. Nasıl mide, yemeği elimiz vasıtası ile yer, aynı şekilde hayat da rızkını insan mahiyetindeki duygu ve cihazlar vasıtası ile yer. Akıl bir eldir, manalar yemeğini hayata yedirir. Göz bir eldir, görüntü rızkını hayata ikram eder vs...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

BENZER SORULAR

Yükleniyor...