"Şeyh ile mürid mabeynindeki vasıta değildir. Belki hakiki kardeşlik vasıtalarıdır. Olsa olsa bir Üstadlık ortaya girer..." Bu ifadelere göre, "şeyh" ile "üstad" arasında nasıl bir fark var?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Mürit, şeyhin önünde bir ceset gibidir; itiraz ve sorgulama hakkı yoktur. Evlat nasıl babasına hak iddia edemiyor ise; mürit de şeyhine iddia ve davada bulunamaz. Mürit, şeyhine tam manası ile teslimiyet içindedir, şeyh yanlış da olsa, ona itiraz ve karşı gelme hakkı yoktur. Şeyh bir tarikat terimidir.

Ama üstadlık; sadece ilmi birikim ve tecrübe açısından diğerleri üstünde bir üstünlüğü vardır. Talebe, üstadının önünde ölü bir ceset gibi değildir. Talebenin üstadını sorgulama ve itiraz hakkı vardır. Faraza üstadı yanılsa ona tabi olmaz.

Üstad bir cemaatin kanaat önderidir. Üstad'ın ifadesi ile; üstad, talebe ile ders arkadaşıdır. Ama talebe üstadına karşı sevgi ve saygı içindedir. Talebenin üstadına karşı sorgulama ve itiraz hakkı var diye, onun fazilet ve üstün sıfatlarını inkar etme hakkını vermez.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...