"Şu masnuat adedince, hakikatın şuaını gösteren hadsiz delikli ve kafesli şu pencereyi ne ile kapatabilirsin?" derken, Üstad burada "delikli ve kafesli pencere"den neyi kastetmektedir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Kâinat ve kâinattaki her harika eser ve mükemmel fiil, Allah’ın varlığına ve birliğine açılan bir penceredir. O pencereden bakıldığı zaman, Allah’ın bin bir ismini okunur ve vahid ve ehad olduğu Güneş gibi görünür.

Mesela, bir çiçek, bir elma, bir nar, Allah’ı yüzlerce ismi ile bize tarif ve ispat eder. Öyle ise kâinat ve içindeki sanatlı mahlukat, birer menfez ve delik hükmündedirler. O “delikli ve kafesli pencere”den bakıldığı zaman, Allah bin bir ismi ile görülür.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

ebuyusuf

Mesnevi-i Nuriyedeki şu ifade bir derece buna ışık tutuyor sanki:

Evet her şeyin iki ciheti vardır. Bir ciheti Hakk'a bakar. Diğer ciheti de halka bakar. Halka bakan cihet, Hakk'a bakan cihete tenteneli bir perde veya şeffaf bir cam parçası gibi, altında Hakk'a bakan cihet-i isnadı gösterecek bir perde gibi olmalıdır. Binaenaleyh nimete bakıldığı zaman Mün'im, san'ata bakıldığı zaman Sâni', esbaba nazar edildiği vakit Müessir-i Hakikî zihne ve fikre gelmelidir.

Mesnevi-i Nuriye / 51

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...