"Şu masnuat adedince, hakikatın şuaını gösteren hadsiz delikli ve kafesli şu pencereyi ne ile kapatabilirsin?" derken, Üstad burada "delikli ve kafesli pencere"den neyi kastetmektedir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Kainat ve kainattaki her şey, Allah’ın bir sanatlı icraatı ve mükemmel bir fiili olmasından, her şeyde Allah’ın varlığına ve birliğine açılan bir pencere vardır. O pencereden baktığın zaman, Allah’ın bin bir ismini ve birliğini çok açık bir şekilde görürsün.

Mesela, bir çiçek, bir elma, bir nar, Allah’ı yüzlerce ismi ile bize tarif ve ispat eder. Öyle ise kainat ve içindeki sanatlı mahlukat, birer menfez ve delik hükmündedirler, o delik ve menfezlerden baktığın zaman, Allah’ı bin bir ismi ile görebilirsin.

Üstad'ın, burada delikli ve kafesli pencereden kastettiği şey, bütün âlemdeki âsâr-ı san'at ve bütün mahlûkatın, Allah’a ve isimlerine olan işaret ve delaletidir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

ebuyusuf

Mesnevi-i Nuriyedeki şu ifade bir derece buna ışık tutuyor sanki:

Evet her şeyin iki ciheti vardır. Bir ciheti Hakk'a bakar. Diğer ciheti de halka bakar. Halka bakan cihet, Hakk'a bakan cihete tenteneli bir perde veya şeffaf bir cam parçası gibi, altında Hakk'a bakan cihet-i isnadı gösterecek bir perde gibi olmalıdır. Binaenaleyh nimete bakıldığı zaman Mün'im, san'ata bakıldığı zaman Sâni', esbaba nazar edildiği vakit Müessir-i Hakikî zihne ve fikre gelmelidir.

Mesnevi-i Nuriye / 51

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...