"Tahayyül-ü küfür, küfür değil." cümlesine binaen; Kur'an'da bazı ayetlerde küfür içeren şeyler var. Bunlara güzel denir mi? Kur'an'ın her şeyi güzeldir diyoruz, küfür ifadelerinin söylenmesi nasıl güzel olabilir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Kötüyü, şerri ve küfrü etraflı ve güzel bir şekilde tarif etmeden, insanları bunlardan sakındıramazsınız. Kur’an insanlara neyin iyi neyin kötü, neyin hayır neyin şer olduğunu tarif etmek üzere gönderilmiş bir rehberdir. Bu yüzden Kur’an’ın iyiyi ve hayrı tarif edip kötüyü ve şerri tarif etmemesi düşünülemez.

Kur’an’ın tarif etme, sakındırma, caydırma ve vazgeçirme gücü harika ve güzeldir. Yoksa bahsettiği ifadenin kendisi ve mahiyeti harika ve güzel değildir. Ayetin meseleyi daha net daha berrak daha anlaşılır kılması için, tarihten bir kesit sunması güzeldir. Yoksa, sunulan kesitin bizatihi kendisine güzel denilemez.

Mesela, mağdur olmuş bir insan, mahkemede başına gelmiş çirkin bir olayı güzelce ve etraflıca izah edemezse, hakkını alamaz ya da suçlunun hapse girmesine vesile olamaz. Hakkını alabilmesi, ancak çirkini güzelce tarif etmesine bakıyor. Çirkini güzelce tarif etmek, çirkin değil güzeldir. Çünkü çirkini güzelce tarif edersen insanlar ondan sakınır...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

serdar61
Öyleyse mesela kuranın her cümlesine kutsal diyoruz.Mesela nemrut un dediği ben de öldürür ve diriltirim dediği cümlenin kendisi kutsal değil ama dolaylı olarak yani küfrü tarif ve resmetmesi olarak güzel oluyor değil mi.Yoksa mahiyeti yönüyle değil.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Elbette.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
HAKANN
mahiyeti yönüyle güzel oluyor
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...