Üstad ölümün ahbablarımıza kavuşmak olduğunu, ondan korkmamamızı ifade ediyor; fakat ahirette cehennem ihtimali de var. Cehennem yüzünden ölümden korkmamaya çare var mı?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Burada ölümden korkmak iki türlüdür: Birisi, ölümü mutlak yok oluş olarak görmek ve bu yok olma düşüncesinden korkmaktır ki, Risale-i Nurlarda ekseri olarak bu nokta nazara veriliyor. Evet mutlak yok olmak korkusu cehennemde yanma korkusundan daha büyük daha dehşetli bir korkudur. Bu yüzden "Neticesi cehennem de olsa varlık aleminde kalmak yok almaktan ehvendir." denilmiştir.

İkincisi, ölümden bir de hesap ve cezadan dolayı korkulur. Ki bu korkunun çaresi sağlam bir iman ve farz ibadetlerin ifa edilmesidir. Kabrimizi cennet bahçesine çevirmek ve dostlar ile buluşmak mekanına dönüştürmek bizim elimizdedir.

Kur’an yüzlerce ayetinde iman edip salih amel işleyenlerin akibetinin cennet olacağını haber veriyor. Öyle ise iman edip salih amelde bulunanlar için kabir yüzde doksan dokuz cennet bahçelerinden bir bahçedir. Bu durumda olan müminler için korku ve endişe yoktur, ölüme bir kavuşma bir kurtuluş nazarı ile bakabilirler.

Tabi mümin imanın verdiği bir ahlak ile kendini gurur ve kibre de atmaz. Yani mümin ümit ile korku arasında bir denge ile yaşar. Ölümden hayatı zindan edecek kadar korkup çekinmez. Bunun yanında kendini mutlak kutulaşa ermiş sayan kibirliler gibi de görmez, ikisi arasında bir denge üzerinde yaşar.

Hesap gününden çekinmek ve korkmak ölümü kavuşma ve kurtuluş olarak görmek ile çelişmiyor, yeter ki ikisi bir denge üzerinde olsun.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...