"Ve on adetten ancak iki üç tanesi bulunabilir ki, hem genç olsun, hem güzel olsun, hem kendini göstermekten sıkılmasın." Bu ifadeye göre geri kalan iki üç kadının tesettüre girmemesi meşru mu olmuş oluyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Burada ileri sürülen bir iddianın delilleri toplanıyor. İddia şudur: Örtünmek, insan fıtratının bir gereğidir; yani fıtridir. Bunun bir çok delilini sayıyor Üstad. Bunlardan bir tanesi de sizin soru konusu ettiğiniz kısımdır. Şöyle ki;

On adetten altı yedisi örtünmek ihtiyacı hissediyorsa, demektir ki çoğunluk örtünmeden yanadır ve dolayısı ile genel bir kural ortaya çıkmaktadır. Örtünmek madem çoğunluğun tercihidir, öyle ise fıtridir. Açıklık ise istisnadır ve fıtrat dışıdır. Buna bir örnek verelim:

Müslüman yalan konuşmaz. Ama yüzde yirmi otuz da olsa yalan konuşan vardır. Bu oran yalan konuşmaya cevaz değildir, istisnadır ve kural dışıdır.

Kırmızı ışıkta durulur. Ancak durmayanlar da vardır. Bu oran yüzde on, yüzde yirmi de olabilir. Ancak yine de bu durum, kırmızı ışıkta geçmenin meşruluğuna delil olamaz...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...