"Ve önüne iki acip yol açılan, bir yolda zîhayatın en bedbahtı ve diğerinde en bahtiyarı..." Üstad insanın önünde iki yol olduğunu sık sık zikrediyor. Neden üçüncü şık yok?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İman-küfür, hayır-şer, iyi-kötü, müsbet-menfi, doğru-yalan, hak- batıl, nur-zulmet gibi bütün bu zıtlar, kâinatın kanunudur. Bunun üçüncü bir ihtimali ve şubesi olamaz.

Mesela; insan ya iman dairesindedir ya da küfür dairesindedir; bunun ortası yoktur. “Ben Allah’a biraz iman edeyim, biraz da inkâr edeyim” demek, küfür ve inkâr dairesine girmek demektir;

İmanın nihayetsiz dereceleri ve inkârın mertebeleri bahsimizden hariçtir. Bunlar üçüncü bir yol mânasına gelmez. İki yolun mertebe ve merhalelerinden ibarettir.

Her bir insan için hayat seferinde iki yol vardır.” (Mesnevi-i Nuriye)

Bu yollardan birisi iman ve hidayet yolu, diğeri ise küfür ve dalalet yoludur. Her iki yol da dünyadan başlayıp, kabir ve mahşerden geçip ebede kadar devam eder. Hidayet yolu, Peygamberlerin, sıddıkların, şüheda ve salihlerin yoludur. Bu yolda gidenler, mü’min olurlar, evliya ve asfiya olurlar.

Hem Kur’an-ı Kerim'de hem de Risale-i Nurlarda ifade edilen iki yol; bu mânayı ifade ediyor. İnsan önünde bu iki yoldan başka bir yol yoktur. İmanın ve küfrün hadsiz makam ve mertebeleri, insanın hem hayırda, hem de şerde ne kadar terakki ve tedenni edebileceğini gösteriyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

drerkan
Allah razı olsun.Selametle.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...