"Ya akılsız bir dosttur, kaş yapayım derken göz çıkarıyor veya şeytan akıllı bir düşmandır ki, ahkâm-ı İslâmiye ve hakaik-i imaniyeye karşı gelmek istiyor." Bu cümleyi açıklar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Akılsız dost, Kur’an’ın anlaşılmazlığını savunurken, güya onu yüceltmek ve onun erişilmez olduğunu beyan etmek istiyor. Amaç ve niyetinde Kur’an’ı övmek ve yükseltmek var. Lakin Kur’an anlaşılmaz ve bütünü ile muamma bir kitap değildir. Yüzde doksan ayetleri muhkem ve manası bedihidir. Bunları nazara vermeden ne kadar iyi niyetle de olsa Kur’an anlaşılmaz, erişilmez demek, müspet bir yaklaşım olmaz. İşte Üstad burada niyetlerinin safi olmasından dolayı dost, hakikati görmemelerinden dolayı da akılsız, diyor.

Kur’an anlaşılmaz diyen diğer taifenin, hem niyeti hem de fikri bozuk olduğu için, Üstad onlara şeytan akıllı düşman tabirini kullanıyor. Onların Kur’an anlaşılmaz tabirinde, Kur’an’ın yüzde doksan olan muhkem ve zahir ayetlerini inkar manası vardır. Nitekim tarihte batini ve hurifilik akımı bu fikirle Kur’an’ın bütün emir ve yasaklarını bozuk tevillerle inkar etmişlerdir. Üstad bu gibi şeytan akıllı adamlara sert çıkıyor. Bunların fikrine göre Kur’an ne kadar anlaşılmaz kılınırsa o kadar ondan kurtulunulur demektir.

Burada "akılsız dost" niyet olarak değil, fikir olarak yeriliyor. Diğer güruh ise, hem niyet noktasından hem de fikir noktasından yeriliyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...