"Yunus ibni Mettâ Alâ Nebiyyinâ ve Aleyhissalâtü Vesselâmın münâcâtı..." Neden sadece Resul-i Ekreme ait bir şiar olan "Aleyhissalâtü Vesselâm" ifadesi, Hazreti Yunus için de kullanılmış?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bunda bir çelişki söz konusu değildir; bilakis teyid edilmiştir. Zira Birinci Lem'a'da geçen "ve Aleyhissalatü Vesselamın münâcâtı..." ifadesinden maksat, Peygamber Efendimiz (asm)'dir.

Yani bu münacaatın hem Hazreti Yunus (as), hem de Resulullah Efendimiz (asm) tarafından yapıldığı ifade ediliyor. Aradaki "ve" bağlacı da bunu teyid ediyor. Resul-i Ekrem Efendimiz (asm) burada "Aleyhissalatü Vesselam" şiarı ile ifade edilmiştir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

gencdoctor
YA RABBİ! BİZLERİ AHİR ZAMANIN DEHŞETLİ FİTNESİ İÇİNDE KURANIN BİR TEFSİR-İ HAKİKİSİ OLAN VE BU ASIR İNSANLARINA DERS-İ TEVHİDİ OLAN RİSALE-İ NURUN İLİM VE ZİKİR VE TENEVVUR MECLİSLERİNE DEVAMDA SEBATKAR VE RİSALE-İ NURUN DERS-İ TEDRİSİNDE RAHLE DİBİNDE DİZÜSTÜNDE EDEP İÇİNDE DİNLEYEN KULLARINDAN EYLE... (amin)
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
karolin
Bu bahsedilen münacat;'' La ilahe illa ente inni küntü minez zalimin'' münacatı mı?...(1) Peygamberimizin de bu münacatı,bu duayı kendi nefsine alıp okuduğunu bilmiyordum.Demekki Peygamber Efendimiz de kendisi için;''Zulmedenlerden oldum.'' demiş..(2) (1) doğru mu? (2) deki düşüncem doğru mu?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Bu dua ayetle ifade edildiği için artık evrensel bir dua biçimi haline gelmiştir. Bu sebeple en büyük peygamberden sıradan bir Mümine varana dek bu dua herkes için bir model bir ibadet formatıdır. Buna Peygamber Efendimiz de dahildir.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...