"Zulme değil yalnız alet olanı ve taraftar olanı, belki edna bir meyil edenleri dahi dehşetle ve şiddetle tehdit ediyor." İzah eder misiniz? Kötü film ve videoları izlemek, müzik dinlemek zulme meyletmek midir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Zulme en ufak bir şekilde meyil eden, o zulme ortak olmuş olur. Meyil, burada zulmü desteklemenin ve zulme taraf olmanın başlangıcı ve girizgahı oluyor. Bu sebeple mümin bir insan, asla zalime taraftar zulme meyilli olmamalıdır.

Film ve videolarda zulüm her ne kadar kurgu olmuş olsa da ona meyletmek ve onu desteklemek insanın fıtratını kötülüğe alıştırmak, ünsiyet ettirmek olacağından hoş bir şey değildir. Bu sebeple ister gerçek zulüm olsun ister sanal ortamda zulüm olsun, mümin bir insan hiçbir durumda zulme taraftar olamaz. Ayrıca o gibi menfi çalışmaları desteklemek anlamında olacağından, yine uzak durmak esas olmalıdır.

İnsanı şerre, kötülüğe, şiddet ve zulme alıştıran her türlü film, video ve müziklerden uzak durmak gerekiyor. İslamdaki sedd-i zerai kavramı da bu hususu teyit ediyor. Sedd-i zerâi, kötülüğe / günaha götüren yolların yasaklanması demektir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...