"Zulmedenlere en küçük bir meyil dahi göstermeyin; yoksa Cehennem ateşi size de dokunur." ayetinin Hücumat-ı Sitte'ye serlevha yapılmasını nasıl anlayabiliriz? Orada daha çok enfüsî hastalıklardan bahsediliyor...

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

“Zulmedenlere en küçük bir meyil dahi göstermeyin; yoksa Cehennem ateşi size de dokunur.”(Hûd, 11/113)

Hubb-u cah, enaniyet, tembellik, korku, tama, ırkçılık gibi menfi hissiyatlar, insanı zulmedenlere, kâfirlere, şerlilere meylettirir. Bu menfi hissiyatlar ta’dil edilip ıslah edilmez ise, insan her türlü çirkin işi yapar ve zalim olur.

Hatta kâfir ve zalimler en çok bu damarları işlettirerek mü’minleri yoldan çıkarmaya çalışıyorlar. Bu damarlar tahkiki iman dersleri ile ıslah ve terbiye edilmez ise, yol emniyeti alınmamış olur. İstikamet yolundan her an sapmak mukadder olur.

İnsan durup dururken zalim olmaz; önce böyle menfi hastalıklara kapılır sonra da zulme yuvarlanır. Şöhret, bencillik, tembellik, korku, açgözlülük ve ırkçık gibi kötü hasletler; zulüm ve şerre açılan yollar gibidir. Halbuki ayet, bırak zalim olmayı "zulme en küçük bir meyilde bile bulunmayın" demektedir. Dolayısı ile ayet ile Hücumat-ı Sitte arasında çok sıkı bir münasebet bulunmaktadır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...