"Âlem" ne demektir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Âlem için, mahlûkat, kâinat, masiva, mümkinat gibi mânâlar verilir. Şu var ki, “varlık âlemi yahut mümkinat âlemi” dediğimizde, âlem kelimesi bütün bunları içine almaktadır. Dolayısıyla da bunların hiçbiri onu tek başına ifade edemez.

Şu görünen âlemde birbiri içerisinde faaliyet gösteren, her biri ayrı bir dil ile Rabbini tespih eden, O’nun varlığını ve birliğini ders veren nice âlemler mevcuttur.

Her zerre bir âlemdir ve kendi sahibini, yaratıcısını bildirir. Lâkin âlem denince, öncelikle fertlerden çok, bunların bir araya gelmesinden hâsıl olan topluluklar, sistemleri, türler akla gelir.

Şu kâinatta pek çok âlemler vardır. Dünyayı müstakil bir âlem kabul ettiğimizde, dünya içerisinde cansızlar ve canlılar âlemi, hava âlemi, su âlemi gibi nice âlemler sayabiliriz. Canlılar âlemi içinde bitkiler âlemi, hayvanlar âlemi, insanlar âlemi vardır. Hayvanlar âlemi içinde böceklerden, fillere, aslanlara kadar nice farklı âlemler bulunur. Demek, âlem içinde âlemler var. Hatta her bir insan tek başına bir âlem kabul edilebilir. Zira her insan, simasıyla, sesiyle, parmak iziyle, karakteriyle diğer insanlardan ayrılır. Hatta küçücük bir atom bile bir âlemdir.

Bütün bu âlemler, doğrudan doğruya Cenab-ı Hakk’ın rububiyetiyle idare ve terbiye edilmektedir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...