"اَلَّذِينَ يُؤْمِنُونَ بِالْغَيْبِ" Burada neden "gaybün" denilmemiş de "el gayb" denilmiş. Yani nekre değil, lam-ı tarif kullanılmasının sebebi ne olabilir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Nekre: Söylendiği zaman, kimden veya neden bahsedildiği tam olarak anlaşılamayan, belirsiz bir kimseyi veya belirsiz bir şeyi gösteren isimlerdir.

Marife: Marife nekranın zıddıdır. Söylendiği zaman, kimden veya hangi şeyden bahsedildiği tam olarak anlaşılan, belirli bir kimseden veya hangi şeyden bahsedildiği tam olarak anlaşılan, belirli bir kimseyi veya şeyi gösteren isimlerdir.

Başında harf-i tarif denilen elif-lam ( ال ) takısı bulunan isimler marifedir. Lam-ı tarif, kelimenin manasını umuma teşmil ettiği için, istiğrak manası verilir; "el-i istiğrak" veya "harf-i tarif" de denir.

Mesela: "Hamd" kelimesi herhangi bir hamdi ifade ettiği halde; "el-hamd" dediğimiz zaman her ne kadar hamd varsa, bütün hamd ve senalar manasına gelir. Bu, harf-i ta'rif ile olur.

Harf-i tarif, bir kelimeyi belirsiz hâlden belirli hâle koyar; muayyeniyyet manasını verir. Bunlar elif ve lam harflerinden teşekkül eder. El-Mekteb'de olduğu gibi. Mekteb herhangi bir mektebdir. El-Mekteb dendiğinde bizce muayyen, belli olan bir mekteb manasını ifade eder. Arapçadaki "el" takısı, İngilizcedeki "the" belirlilik takısı gibidir.

Başına harf-i ta'rif gelen kelimeden tenvin kalkar; nekre iken marife olur.

"Her türlü gayba iman ederler" demek için harf-i tarif olmuştur. Yoksa nekre olsa "bir kısım gayba iman ederler" derken mana-yı muhalifi ile bir kısmına da iman etmezler, manası çıkar. Hamd kelimesi ile el-hamd kelimesi gibi.

"Bütün gaybe iman ederler" manasını ifade etmek için lam-ı tarif gerekiyor...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Ziyaretçi (doğrulanmadı)
Allah razı olsun..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...