"اَلَّذِينَ يُؤْمِنُونَ بِالْغَيْبِ hal iktizasına göre îcaz ise de aynı mânâyı ifade eden اَلْمُؤْمِنُونَ kelimesine nazaran itnabdır (uzundur). Evet, اَلْ harfi, اَلَّذِينَ ile مُؤْمِنُونَ kelimesi يُؤْمِنُونَ fiiliyle tebdil edilmiştir." İzah?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

الَّذِينَ يُؤْمِنُونَ بِالْغَيْبِ ve ﻣؤْمِنُونَ بِالْغَيْبِ

Bu iki ifade arasında kısaca bir iki farktan bahsedilebilir.

1. "Onlar ki gayba iman ederler" mealinde ism-i mevsul ( الَّذِينَ) ve devamında fiil sigasıyla (يُؤْمِنُونَ ) sıla cümlesi gelmiş. Bu tarz cümle, bazı hikmetlere binaen diğerine göre daha uzundur. Bu tür cümlelerde mevsulun manası sılasıyla tam tahakkuk eder. Asıl nokta-ı nazar sıla cümlesidir. Burada sıla (يُؤْمِنُونَ )’dir. Öyle ise burada imanın kıymeti, azameti, iman etmenin ehemmiyeti gibi manalar tezahür eder. Fiil şeklinde gelmesi ise değişkenliği ifade eder. İmanın kuvvetinin her zaman ve an değişebileceğini ihtar eder.

2. "Gayba iman edenler (dir)" mealindedir. Daha kısa olmakla beraber, nokta-i nazar imandan ziyade iman edenlerde temerküz eder. İsm-i fail şekliyle (مؤمنون) olduğu için cümle değişkenlikten ziyade sübutiyeti ifade eder.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...