"Bekàsı olmayan istihsan edicinin nazarında kemâlâtın kıymeti sukut eder." cümlesini izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Faziletli ve kemal sahibi bir padişah, birisini parası ile tutup "Beni bir saat öveceksin, ama saatin bitiminde seni idam edeceğim!.." dese; o adamın nazarında padişahın bütün fazilet ve kemalleri söner, hatta padişaha karşı içinde bir kin ve öfke başlar.

Çünkü idam olayı her şeyi anlamsızlaştırıp değersizleştiriyor. Yani adam şöyle düşünüyor, "Ben öldükten ve yok olduktan sonra, sen ne kadar iyi ve faziletli olursan ol, bunun bana bir faydası yok!.." diyerek padişaha olumlu ve iyi bir nazarla bakamıyor.

Aynı şekilde Allah insanı dirilmemek üzere yok edecek olsa, örnekte olduğu gibi insanda da benzer bir ruh hâli oluşur. Yani insan yokluğa atılacağını bildiği anda, Allah’a ve Onun kemal sıfatlarına karşı bir kin, nefret ve öfke başlar. Yani insanın nazarında Allah’ın kemal sıfatları bir anlam ve değer taşımaz demektir.

Ayının ulaşamadığı üzüme koruk (ekşi) demesi, kedinin ulaşamadığı ciğere mundar demesi gibi atasözleri de bu inceliğe işaret eden sözlerdir.

Tabi bu insanın ruhunda oluşan bir durumdur, yoksa nefsül emirde Allah’ın kemal sıfatlarına bir halel ve zarar gelmez. Yani insanın ruhundaki bu hayal kırıklığı, Allah’ın yüce ve yüksek sıfatlarına bir leke ya da bir kusur veremez.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

BENZER SORULAR

Yükleniyor...