"Belki lâzım gelir ki, onun nazarı, daima karşısında Hüve, Hüvallah okusun, görsün..." Devamını, âyet ve Arabî ibarelerin konuyla münasebetlerini de kurarak açar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Sözler’den bir hakikat dersi:

“... Muhakkikîn-i evliyanın bir kısmı demişler: 'Hakikî hakaik-i eşya, esmâ-i İlâhiyedir. Mahiyet-i eşya ise, o hakaikın gölgeleridir."(1)

Mahiyet-i eşya, varlıkların ilm-i İlâhideki halleridir. Bu ilmî vücutların hakikati ise esmâ-i İlâhiyeye dayanır. Meselâ, bir meyveye baktığımızda şöyle düşünürüz:

Bu meyve, henüz yaratılmadan, Allah’ın ilminde her şeyiyle takdir edilmişti. O’nun irade etmesiyle ilim dairesinden kudret dairesine geçti. O halde bu meyvenin hakikati Allah’ın ilmindeki mahiyetidir. O mahiyet de Rezzak isminin gölgesi hükmündedir. Esas olan Rezzak ismidir. İlm-i İlâhideki bütün rızıklar o ismin farklı gölgeleridir. O halde o meyvenin hakiki hakikati Rezzak ismidir.

Varlık âlemini bu mânada değerlendiren bir mü’min, her neye baksa Allah’ın esmâsını okur ve o isimlerin sahibine intikal etmekle her şeyde هُوَ اللهُ , هُوَ okur ve görür.

Yine bütün eşyanın Allah’ın isimlerinin tecellileri olduğunu bilen insan, bütün kâinatın O’nun birliğini, âdeta haykırdığını işitir ve

قُلْ هُوَ اللهُ اَحَدٌ sadasını dinler.

Gördüğü ve işittiği bu tevhid dersleriyle, bütün varlıkların Allah’ın birliğine birlikte şehadet ettiklerini "Lâ ilâhe illâhû beraber mîzened âlem" diyerek ilân eder.

“İşte, Kur'ân-ı Mübîn, اَللهُ لاَۤ اِلٰهَ اِلاَّ هُوَ لَهُ اْلاَسْمَاۤءُ الْحُسْنٰى fermanıyla, zikrettiğimiz hakikatlara işaret eder.”

Âyet-i Kerîmenin meali:

“Allah, kendisinden başka hiçbir ilâh bulunmayandır. En güzel isimler O’nundur.” (Tâhâ Suresi, 20/8)

(1) Sözler, Otuz İkinci Söz, Üçüncü Mevkıf, Birinci Mebhas.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...